Saddámovo rodiště zůstává pod kontrolou islamistů

Bagdád - Mocný postup iráckým územím se radikálům z organizace Islámský stát začíná zadrhávat. Aktuálně čelí nástupu aliance irácké armády a kurdských milicí, které zaměřují síly na definitivní osvobození města Tikrít, rodiště Saddáma Husajna. Další pokus dobýt město zpět ale islamisté zatím odrazili. Čtvrtmilionové město padlo do rukou radikálů v červnu.

Dnes vojáci narazili hned na začátku na miny, nastražené bomby a také odstřelovače. Ozbrojenci IS proti jednotkám postupujícím z jihu nasadili těžká děla a minomety, na západě se vojáci nedostali přes miny. Obyvatelé města sdělili telefonicky Reuters, že členové IS si stále drží své pozice a mají hlídky podél hlavních ulic.

Irácká armáda spolu s kurdskými oddíly a za podpory amerického letectva o víkendu zaznamenala úspěch v boji o významný strategický bod - přehradu u Mosulu. Kurdské oddíly se jako první IS postavily a USA se rozhodly pomoci jim s výzbrojí. 

Boje v Iráku vyhnaly z domovů statisíce lidí. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky dnes oznámil, že zahajuje zásadní operaci, která má k více než půl milionu běženců dopravit pomoc. Má jít o čtyřdenní letecké dodávky do kurdského Irbílu, kam budou letadla vypravována z jordánské Akaby. Kromě toho budou do Iráku jezdit deset dní kamiony z Turecka a Jordánska a z Dubaje pak budou potřebné zboží přivážet lodě. 

Video Irácké armádě se zatím nepodařilo dobýt Tikrít
video

Irácké armádě se zatím nepodařilo dobýt Tikrít

Islámisté hrozí Američanům: Utopíme vás v krvi

Militantní organizace Islámský stát varovala Spojené státy, že je „utopí v krvi“, jestliže nepřestanou s nálety na islamisty v Iráku. Americký prezident Barack Obama mezitím slíbil, že Washington bude v boji proti Islámskému státu uplatňovat dlouhodobou strategii, která má zastavit jeho expanzi na severozápadě Iráku.

Aktivisté organizace Islámský stát prostřednictvím videa vyhrožují Američanům, že na ně budou útočit „kdekoli“, pokud jejich nálety budou zasahovat jejich bojovníky. Na záznamu se objevuje fotografie Američana, jemuž byla useknuta hlava během americké okupace Iráku, a doprovází ji oznámení: „Utopíme vás v krvi.“

Obama přitom slíbil dlouhodobou strategii, která má zvrátit současný trend pokračující rozpínavosti islamistů na severozápadě Iráku. Podle amerického prezidenta představují radikálové nebezpečí nejen pro Iráčany, ale i pro celý region.

Boje u Mosulské přehrady
Zdroj: ČTK/AP/Khalid Mohammed

USA podnikají nálety na pozice Islámského státu necelé dva týdny. Bombardování přineslo dle všeho svůj první velký zvrat v těchto dnech, kdy iráčtí Kurdové hlásí na severu úspěšné znovudobytí významné přehrady u Mosulu, druhého největšího města v zemi. Obama to označil za významný krok kupředu. Hrozící poškození hráze by podle něj mohlo mít katastrofální následky.

Zásah proti islamistům podporuje i papež František - neměla by se na něm ale podle něj podílet jen jedna země, ale celé mezinárodní společenství. Řekl to během návratu z návštěvy Jižní Koreje do Říma.

K islamistům v Iráku a Sýrii prý přibylo na šest tisíc nových bojovníků

K radikální organizaci Islámský stát, která kontroluje části Sýrie a Iráku, se nedávno připojilo dalších více než 6 000 lidí. Podle Reuters je mezi nimi přes 1 000 cizinců. Údaje se opírají o zjištění exilové skupiny, která situaci monitoruje s využitím svých zdrojů v Sýrii. Počet islamistických bojovníků tak údajně přesáhl 50 000, podle předchozích odhadů bojovalo v řadách IS na 15 000 lidí. Velký muftí Saúdské Arábie Abdal Azíz Šajch dnes IS označil za hlavního nepřítele islámu. „Extremistické myšlení, radikalismus a terorismus nemají s islámem nic společného a jejich původci jsou pro islám nepřáteli číslo jedna,“ sdělil muftí v prohlášení, které se týká také al-Káidy.