Ukrajinská armáda zřejmě zajala muže se slovenským pasem

Kyjev – Ukrajinská armáda hlásí ovládnutí východních měst Ilovajska a Jasynuvata, především ale pronikla do centra Luhansku, kde se jim postavili separatisté. Tvrdé boje se svádí také o hlavní silnici spojující Luhansk s ruskou hranicí - klíčový spoj pro plánovaný přesun ruského humanitárního konvoje. Při bojích u Doněcka měl být údajně zadržen muž se slovenským pasem. Může tak jít o první případ, kdy upadl do zajetí občan některého ze států Evropské unie, bojující na straně separatistů. Slovenské ministerstvo zahraničí ale informaci o zadržení Slováka na východě Ukrajiny zatím nepotvrdilo.

Údajný slovenský občan byl zadržen během bojů o železniční depo ve dvacetitisícovém městě Ilovajsk, které leží asi 50 kilometrů východně od Doněcka. Muž je držitelem pasu na jméno Miroslav Roháč s rodištěm v Banské Bystrici. 

Podle záznamu ze zabavených dokumentů slovenský občan přiletěl 3. července na kyjevské mezinárodní letiště Žuljany. V oddílu proruských vzbouřenců mu prý byla svěřena obsluha minometu. „Na Ukrajinu prý nepřiletěl jako žoldák, ale z přesvědčení. Jeho tvrzení vyšetřovatelé prověřují,“ řekl poradce ministra vnitra Anton Heraščenko a dodal, že o Slovákově vině rozhodne soud.

Slovenská diplomacie v reakci uvedla, že o údajném zadržení Slováka na Ukrajině nebyla informována. Na internetu se už objevily fotografie Miroslava Roháče, bývalého vojáka z Banské Bystrice. Nejde ale o údajného slovenského zajatce z Ukrajiny. „Budu to řešit právní cestou, v žádném případě to nejsem já, koho zajali,“ řekl Roháč, kterého kontaktovali novináři. V banskobystrickém telefonním seznamu jsou ale tři muži stejného jména a příjmení.

Podle ukrajinské agentury Unian je Roháč etnický Srb. Při výslechu údajně vypověděl, že ví o dalších bojovnících, kteří přijeli podpořit východoukrajinské povstalce ze Srbska. Zda jsou ještě živí, mu není známo. Německá rozhlasová stanice Deutsche Welle nedávno uvedla, že na straně ukrajinských separatistů bojuje až 250 Srbů, z nichž mnozí si prý opatřili pasy ze zemí EU. Bojovníků se srbskými dokumenty je mezi nimi údajně jen pár desítek.

Podle dřívějších zpráv dnes policie měla zadržet jednoho z lídrů východních povstaleckých jednotek Alexandra Chodakovského. Nakonec šlo pouze o jmenovce – Semjona Chodakovského, který je řadovým velitelem jednotek.

Jméno Alexandra Chodakovského figuruje na sankčním seznamu Evropské unie. Objevilo se rovněž v přepisu odposlechů, které ukrajinská tajná policie pořídila bezprostředně po sestřelení malajsijského dopravního letadla v polovině července.


Jednotky ukrajinské armády pronikly do centra Luhansku. „Jedna čtvrť byla osvobozena. Boje pokračují v centrální části města,“ prohlásil mluvčí Andrij Lysenko. Podle informací očitých svědků se Luhansk změnil v mrtvé město, většina obyvatel přežívá v krytech a sklepeních. Podle dostupných informací z původně půlmilionového města kolem 300.000 lidí uprchlo.

Lysenko oznámil, že do Luhanska míří tříčlenná předsunutá mise Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK). Jejím úkolem má být vyhodnocení situace a příprava k distribuci humanitární pomoci. Ruské kamiony s potravinami a léky ale stále čekají na hranicích a nerozjedou se, dokud nedostanou od obou bojujících stran bezpečnostní záruky. Ani celní odbavení kamionů podle dostupných informací dosud nezačalo. 

Oblasti ovládané separatisty
Zdroj: ČT24

Lysenko dnes uvedl, že u obcí Chrjaščuvate a Novosvitlivka, které minulý týden padly do rukou ukrajinských vojáků, vedou armádní oddíly těžké obranné boje. Právě v této oblastí měly být podle ukrajinských médií v pondělí zasaženy autobusy převážející ukrajinské uprchlíky. Podle Lysenka si incident, způsobený povstaleckou palbou, vyžádal desítky obětí. Ostřelování kolony v noci na dnešek potvrdilo i americké ministerstvo zahraničí, které ale nemělo žádné informace o tom, kdo palbu vedl. Vzbouřenci odpovědnost za smrt uprchlíků odmítají. 

Ukrajinský armádní mluvčí dnes upřesnil, že palba si vyžádala 17 mrtvých a šest raněných. Podle mluvčího protipovstalecké operace Oleksije Dmytraškovského jsou těla jsou ohořelá k nepoznání, většinu z nich navíc exploze roztrhala. Mezi mrtvými jsou údajně ženy a děti.

Kyjev zakázal 14 ruským televizím vysílat na Ukrajině

Ukrajina dnes také zakázala vysílání 14 ruských televizí v ukrajinských kabelových sítích. Stanice podle Kyjeva šíří válečnou propagandu. Zákaz 14 stanic, mezi nimiž jsou například stanice Russia Today či Life News, má být dočasný, není však jasné, dokdy má platit. Zákazy vysílání se úřady obou zemí častují už od ruské anexe Krymu.

Minsk uspořádá summit k ukrajinské krizi

Bělorusko uspořádá příští úterý summit k ukrajinské krizi za účasti prezidentů Ukrajiny, Ruska, Běloruska a Kazachstánu; dorazí i delegace Evropské unie v čele s šéfkou unijní diplomacie Catherine Ashtonovou. Podle běloruského ministerstva zahraničí má být schůzka věnována kromě diskuse o ozbrojeném konfliktu na východě Ukrajiny i otázkám spojeným s asociační smlouvou Ukrajiny a EU a problémům energetické bezpečnosti.