Podezření na ebolu v Rakousku, Německu a Španělsku se nepotvrdilo

Berlín/Vídeň  Případy možné nákazy ebolou ve Španělsku, Rakousku a Německu se nepotvrdily. V Rakousku byli v izolaci dva muži, kteří před týdnem přicestovali z Nigérie. Na pozorování byl přijat také jeden pacient v nemocnici ve Španělsku, u něhož byla později diagnostikována malárie. Podezření na ebolu se nepotvrdilo u Afričanky hospitalizované v Berlíně, podle předběžné diagnózy jde o střevní onemocnění. Zhruba 600 zaměstnanců berlínského úřadu práce se kvůli tomu ocitlo na čtyři hodiny v karanténě.

Video Panika kvůli ebole zasáhla i střední Evropu
video

Panika kvůli ebole zasáhla i střední Evropu

Žena, která nedávno podle všeho navštívila oblasti v Africe zasažené ebolou, zkolabovala přímo na berlínském úřadu práce. Zaměstnankyně úřadu po příjezdu sanitky sama vyjádřila podezření, že by se mohlo jednat o příznaky eboly. Policie následně celou oblast uzavřela. Budovu nemohli pár hodin opustit zaměstnanci ani klienti úřadu. Nyní už je na pozorování jen šest potenciálních pacientů. „Slyšeli jsme, že se tam nějaká paní zhroutila. Dělali jsme vtípky: 'To bude asi ebola.' Pak přišla policie a řekla, že nesmíme ven,“ prohlásila obyvatelka Berlína Katharina.

„Lékaři předpokládají, že jde o infekci trávicího traktu,“ citoval list později The Wall Street Journal mluvčí berlínské kliniky Charité Manuelu Zinglovou. Ta ovšem upozornila, že nemocnice musí ještě dokončit krevní testy, aby smrtící virus bezpečně vyloučila.

Hasiči používali ochranné obleky, speciálně upravená na převoz případného pacienta s ebolou ovšem nebyla sanitka. Vozidlo bude proto zřejmě nutné dekontaminovat, píše server tagesspiegel.de. Více než sto policistů dostalo na místě masky. Budova úřadu práce zůstává uzavřená pro veřejnost.

Vladimír Valenta, hlavní hygienik ČR:

"Jedná se o situaci, kterou přepokládáme, kdy infikovaný člověk letecky dorazí do Evropy, v tom případě máme nastaveny postupy, které by vedly k záchytu takového člověka. To, co se dělo v Berlíně, by se spustilo i v Česku. Domluvili jsme s leteckými společnostmi, abychom měli minimálně 21 dnů přístup ke všem možným kontaktům na lidi, kteří by byli v letadle.


Podle zpravodaje ČT Martina Jonáše pochází žena ze západní Afriky a sama prý vypověděla, že se dostala do kontaktu s nemocnými ebolou. „Podle německých odborníků i v případě, že by se podezření potvrdilo, je velmi nepravděpodobné, že by to byl výchozí bod pro nějakou rozsáhlou epidemii v Německu,“ konstatoval Jonáš.

„Klíčový rozdíl mezi Berlínem a západní Afrikou je ten, že by tu byli schopní sledovat velmi rychle všechny, kdo přišli s dotyčnou osobou do styku,“ podotkl ředitel Lékařů bez hranic Pavel Gruber. Problém podle něj tkví v tom, že ebolu lze v počátečním stadiu jen velmi těžko odlišit od chřipky, jelikož příznaky jsou v podstatě stejné – bolesti, horečky, zvracení a průjem.

Podezření na ebolu v Berlíně
Zdroj: ČTK/DPA/Maurizio Gambarini

Nový případ podezření na nakažení virem eboly se dnes objevil také ve Španělsku. Zdravotníci v baskické metropoli Bilbau uvalili karanténu na muže, který se před časem vrátil z pracovní cesty po Sieře Leone. Později se ukázalo, že muž podle všeho trpí malárií. Podezření na zákeřnou krvácivou horečku se nepotvrdila ani v případě 13letého Guinejce, kterého v neděli izolovali belgičtí lékaři v Ostende. Podle testů má i on malárii.

Dva možné případy dnes ohlásilo i Rakousko. Hornorakouský hejtman Josef Pühringer řekl, že v izolaci jsou od pondělí kvůli podezření na ebolu dva muži, kteří do země minulou středu přicestovali z Nigérie. Večer ale Vídeň bezpečnostní opatření odvolala, neboť krevní testy ebolu nepotvrdily.

WHO pošle milionu Afričanů v karanténách potřebné potraviny

Světová zdravotnická organizace (WHO) prý připravuje ve spolupráci se Světovým potravinovým programem (WFP) potravinovou pomoc zhruba milionu lidí v karanténních zónách. „Pravidelné dodávky jídla jsou možným způsobem, jak omezit nezbytné přesuny,“ stojí v prohlášení WHO. Organizace chce zásobovat pacienty v nemocnicích, ale i přímo v jejich obydlích v oblastech, v nichž vlády jednotlivých zemí vyhlásily karanténu. Cílem je předejít dalšímu šíření nemoci.  

Ředitel Lékařů bez hranic Pavel Gruber

„Ta situace je pořád horší a horší, speciálně v Libérii už by se dalo říct, že je katastrofální. Navíc tam vidíme řadu dalších efektů epidemie. Hodně nakažených je mezi zdravotníky, kteří se bojí chodit do práce, řada nemocnic v Libérii je zavřených. Lidé tak ztrácejí přístup k normální zdravotní péči.“


Tři liberijští lékaři, kteří před časem dostali jako první Afričané experimentální lék ZMapp, prý vykazují „pozoruhodné známky zlepšení“ zdravotního stavu. Dosud neschválený preparát dostali již dříve dva nakažení Američané Kent Brantly a Nancy Writebolová, kteří se podle všeho zotavují, ale i španělský misionář Miguel Pajares - ten nemoci podlehl. „Koktejl látek ZMapp, který jsme poslali do Afriky, byl ve skutečnosti připravený k dalším testům na opicích, aby se zjistilo dávkování,“ konstatoval Charles Arntzen z Arizonské státní univerzity.

Ebola v Africe
Zdroj: ČTK/ZUMA/Meng Chenguang

Libérie oznámila, že našla a umístila do karantény sedmnáct pacientů s podezřením na onemocnění ebolou, kteří o víkendu uprchli z nemocnice v jedné z chudinských čtvrtí metropole Monrovia. Podle redaktorky ČT Veroniky Pitrové tito lidé utekli zpět ke svým kmenům. Zdejší obyvatelé totiž zdravotníkům nedůvěřují. „Lékaři bez hranic volají po masové osvětové kampani. Podle jedné lékařky se ale situace pomalu začíná měnit, protože čím víc lidí umírá, tak tím víc začínají věřit, že takový virus existuje,“ podotkla Pitrová. Liberijská vláda dnes vyhlásila zákaz nočního vycházení, aby během nákazy mohla kontrolovat pohyb obyvatelstva.

K opatřením proti šíření nemoci se už přidal také Kamerun. Uzavřel hranici s Nigérií, která hlásí již dvanáct pacientů s ebolou. Dalších více než 190 osob je v nejlidnatější africké zemi pod přísným dohledem v karanténě pro případ, že by se u nich choroba prokázala. Na ebolu dosud v zemi zemřeli čtyři lidé. 

Gruber ale varuje před přecházením hranice načerno, hromadné uzavírání hranic by podle něj mohlo situaci i zhoršit.

WHO požádala o kontroly lidí, kteří přijíždějí z postižených zemí. „Měly by být na letištích, v přístavech, ale také na hlavních hraničních přechodech. Některé aerolinky už do těchto zemí přestaly létat,“ připomněla Pitrová.  

Epidemie si od března vyžádala přes 1 200 životů. Dalších víc než 2 200 lidí je nakaženo.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný oficiálně schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost je vysoká. Epidemie postihla západoafrické státy Libérii, Guineu, Sierru Leone a Nigérii.