Hamas hodlá ostřelovat letiště v Tel Avivu

Jeruzalém - Ozbrojené křídlo palestinského hnutí Hamas pohrozilo, že dalším terčem jeho raketových útoků bude letiště Ben Guriona u Tel Avivu, a vyzvalo letecké společnosti, aby se letišti vyhýbaly. Od úterního odpoledne, kdy došlo k obnovení bojů, zemřelo podle palestinského ministerstva zdravotnictví 16 Palestinců a zhruba sedmdesát jich bylo zraněno. Hamas na Izrael vystřelil stovku raket, z nichž některé odrazila protiraketová obrana. V Ašdodu raketa spadla na obytný dům a zničila ho. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu večer uvedl, že operace v Pásmu Gazy bude pokračovat, dokud nebude na jihu Izraele nastolen klid.

Hamas obvinil Izrael z útoku na dům jednoho z šéfů ozbrojeného křídla hnutí Muhammada Dífa. „Byla to stíhačka. Bez jakéhokoliv varování odpálila šest, možná osm raket,“ popsal incident Dífův soused. Architekt rozsáhlých sítí tunelů útok zřejmě přežil, naopak jeho manželka a sedmiměsíční syn našli v troskách smrt.

Rakety létaly ještě před vypršením příměří

Izraelská armáda v úterý obnovila nálety v reakci na porušení izraelsko-palestinského příměří a na ostřelování Izraele raketami odpálenými z Pásma Gazy. Vzájemné útoky se odehrály ještě před nočním vypršením příměří mezi oběma stranami. Klid zbraní tentokrát už nebyl dál prodloužen. Původní pětidenní příměří skončilo v pondělí večer a bylo prodlouženo o 24 hodin. Egypt, který působil jako prostředník rozhovorů, dnes obě strany vyzval, aby se vrátily k jednacímu stolu. Izrael ale už svou delegaci z Káhiry odvolal a povolal do zbraně 2 000 rezervistů.

Konflikt začal v červenci po únosu a zavraždění tří izraelských mladíků na Západním břehu Jordánu. Dosud zemřelo přes 2 000 Palestinců a skoro 70 Izraelců.

Hamas chce mířit na telavivské letiště

Ozbrojené křídlo Hamasu pohrozilo odpálením dalších raket na telavivské letiště a vyzvalo světové aerolinky, aby se mu vyhnuly. Jeden z velitelů Hamasu prohlásil, že hnutí se rozhodlo „odpovědět na izraelskou agresi“ tím, že letiště se stane „terčem útoku“.

/*json*/{"map":{"lat":32.003688152977276,"lng":34.884723414062485,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman vyzval k naprostému zničení Hamasu, protože se ukazuje, že „dosavadní izraelská politika v Pásmu Gazy nebyla úspěšná“. Izrael podle něj pouze reaguje na útoky, o jejichž načasování rozhodoval dosud vždy Hamas. Podle ministra nemá Izrael jinou volbu než Hamas vojensky zlikvidovat.

Také ministryně spravedlnosti Cipi Livniová se domnívá, že vyjednávat s Hamasem nemá smysl. „Nevyjednávám s Hamasem. Nevěřím, že by s něčím souhlasili, jednám pouze s mezinárodními představiteli. Dokud Hamas nezmění od základu svou ideologii, máme co do činění s teroristickou organizací,“ řekla Livniová.

Ani podle dnešního večerního prohlášení izraelského premiéra Benjamina Netanjahua to nevypadalo, že by se za současné situace chtěl židovský stát vrátit k jednacímu stolu. „Zabili jsme stovky teroristů, zničili jsme jejich tunely a zmařili jejich veškeré úsilí, aby na nás zaútočili,“ prohlásil Netanjahu. Operace v Pásmu Gazy podle něj ještě ale neskončila. Židovský stát nyní vynaloží veškeré úsilí, aby „svou kampaň dokončil a nastolil na jihu země opět klid“. „Budeme pokračovat, dokud nedosáhneme našeho cíle,“ dodal ministerský předseda.

Video Palestinci a Izraelci musí znovu hledat kryty
video

Palestinci a Izraelci musí znovu hledat kryty