Část ruských kamionů s humanitární pomocí míří na východ Ukrajiny

Kyjev - Ukrajinští celníci začali kontrolovat ruský humanitární konvoj. První kamiony předtím podle svědků projely ruskou celní zónou. Míří na východ Ukrajiny. Vozy vyjely z Moskvy už 12. srpna, od minulého týdne ale čekaly na povolení u hranic. Na to, aby kamiony s jídlem, vodou a léky pro civilní obyvatelstvo nepašovaly proruským povstalcům zbraně, dohlížejí pracovníci Červeného kříže.

Video Vlach z Člověka v tísni: Ruský konvoj má zamířit k Luhansku
video

Vlach z Člověka v tísni: Ruský konvoj má zamířit k Luhansku

Na ukrajinské straně hranice má pokračovat odbavení více než 200 kamionů. „Konvoj by se měl rozjet směrem na Luhansk. Měl by jet bez ozbrojeného doprovodu, jak to vyžadují pravidla Červeného kříže. Má garance z obou stran. V situaci, kdy ale každá jednotka tak trochu velí sama sobě, to ale ještě nic moc neznamená,“ konstatoval koordinátor Člověka v tísni Tomáš Vlach s tím, že snadno může dojít k nějaké provokaci.

Moskva popírá, že by poslala separatistům nějaké zbraně. „Mohu potvrdit, že ukrajinská strana začala s formalitami celního odbavení ruského humanitárního nákladu,“ uvedl mluvčí pohraničníků Andrij Děmčenko. 

Humanitární pomoc je určena především obyvatelům bašty separatistů Luhansku a jeho okolí, kde ukrajinská armáda stále svádí prudké boje se vzbouřenci. Město už je 19 dní v obležení. Lidé nemají vodu ani elektřinu. Na pomoc čekají desetitisíce lidí. Kyjev dnes oznámil, že na západní Ukrajinu už dorazila humanitární pomoc z Polska. Oblečení, topná tělesa i školní potřeby byly rozděleny mezi uprchlíky z východu země a z anektovaného Krymu.

Klíčové epizody ukrajinské krize si můžete připomenout ZDE.


Humanitární ruský konvoj
Zdroj: ČTK/AP/Pavel Golovkin

Armáda podle Kyjeva výrazně postoupila územím dosud ovládaným vzbouřenci. Po středečním postupu armáda tvrdí, že kontroluje velkou část bašty separatistů - Luhansku. „Boje pokračují už tři dny. Armáda se podle uprchlíků prakticky zastavila na předměstí Krasnyj Jar a obsadila policejní budovu. Situace se tam takto zakonzervovala a stále se bojuje na stejných místech,“ prohlásil Vlach s tím, že povstalci se především snaží udržet koridor vedoucí do Ruska. Armáda také obklíčila Doněck.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se chystá vyřešit politickou krizi předčasnými volbami. Podle mluvčího zřejmě v neděli oznámí rozpuštění parlamentu.

David Stulík, mluvčí delegace Evropské komise na Ukrajině o korupci na Ukrajině

„Korupce je jedním z témat, na které jsme poukazovali jako na jeden z hlavních problémů. To se samozřejmě nedá vyřešit během několika měsíců. Tato otázka je neustále na stole. Evropská unie pořád připomíná i nové ukrajinské vládě nutnost boje s korupcí. Co se týče systému, tak v říjnu se budou konat předčasné volby, což je požadavek více než 70 procent Ukrajinců, kteří sami vědí, že se systém nezměnil tak zásadně, jak by si představovali – kvůli čemu byli na Majdanu. Takže bych očekával reset vládních mechanismů.“

Pavel Cesnek, manažer k ukrajinské ekonomice

„Dneska v podstatě ekonomika na východě země stojí. Fabriky nepracují, což znamená, že není export, není prodej, nejsou příjmy do státního rozpočtu. Následně nedostávají lidé jak výplaty, tak i důchodci penze. Situace je velmi složitá. Některé fabriky jsou na úrovni 50. a 60. let, co se týče vybavení a kvality produkce, pak jsou tam i fabriky hi-tech, které ovšem tvoří jen mizivé procento ukrajinské ekonomiky, takže jsou tam velké rozdíly. Ukrajinská ekonomika ještě nestihla projít nějakou zásadnější restrukturalizací, kterou my jsme měli v 90. letech. Přejít z postsovětského systému na prozápadní – to je otázka několika let.“