Za vyvěšení ukrajinské vlajky v Moskvě hrozí až sedm let vězení

Moskva - Až sedm let vězení může hrozit mladým Rusům a Ruskám, kteří ve středu vyvěsili na jednom z moskevských mrakodrapů ukrajinskou vlajku a natřeli hvězdu na špičce budovy v ukrajinských barvách. Úřady totiž změnily kvalifikaci činu z vandalismu na výtržnost, za což pachatelům v případě odsouzení hrozí přísnější trest; v případě vandalismu by jim hrozily nejvýše tři roky.

Ke změně paragrafu, podle něhož je podezřelá čtveřice stíhána, došlo na žádost generální prokuratury. Případem se už nezabývá policejní oddělení v příslušné čtvrti, ale vyšetřovatelé městské správy. „V počínání osob, které trestný čin spáchaly, byly zjištěny známky výtržnictví, spáchaného skupinou osob po předběžné úmluvě z motivu politické a ideologické nenávisti či záště (…),“ vysvětlila mluvčí prokuratury Marina Gidněvová.

Podezřelí - Alexej Širokožuchov, Alexandr Pogrebov, Anna Lepeškinová a Jevgenija Korotkovová - byli zadrženi na 48 hodin. Vinu popírají, prý ale už v minulosti měli potíže s úřady. Vyšetřovatelé žádali o uvalení vazby, ale moskevský soud se spokojil s domácím vězením.

Případ se už přirovnává k předloňskému procesu s punkovou skupinou Pussy Riot, jejíž členky krátce před prezidentskými volbami v hlavním moskevském chrámu vystoupily s punkovou modlitbou Bohorodičko, vyžeň Putina. Dvě ze tří dopadených hudebnic moskevský soud za výtržnost potrestal dvěma lety za mřížemi, třetí punkerka vyvázla s podmínkou.

/*json*/{"map":{"lat":55.74707297146589,"lng":37.6426454635391,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Ukrajinský prapor se ocitl na špici hlavní věže výškové obytné budovy na levém břehu Moskvy, která je jedním ze sedmi takzvaných stalinských mrakodrapů. Dům na Kotělnickém nábřeží s charakteristickou architekturou Stalinovy éry je vysoký 176 metrů a dostavěn byl v roce 1952. Budova je jako architektonický památník pod státní ochranou. Na její stavbu údajně dohlížel obávaný šéf sovětské tajné policie Lavrentij Berija.

Dům na Kotělnickém náměstí v sobě skrývá 540 bytových jednotek, jejichž nájemníci vždy patřili k moskevské elitě. V mrakodrapu například žili uznávaní umělci Andrej Vozněsenskij, Jevgenij Jevtušenko, Jurij Ljubimov nebo Konstantin Paustovskij.

Na incident doplatili natěrači - použili jen ukrajinské barvy

Incident s vlajkou zvýšil bdělost úřadů, což mělo nepříjemné důsledky pro partu natěračů, kteří na jihozápadě Moskvy natřeli stožár elektrického vedení modrou a žlutou, čili v ukrajinských barvách. „Stožár měl být natřen v podnikových barvách, modré, žluté a bílé, ale pracovníci jaksi ušetřili bílou barvu. Svou chybu nyní napravují,“ ohlásila prefektura a ujistila, že všichni natěrači, s nimiž sepsala úřední protokoly, jsou Rusové, rodem od Volgogradu.