Pentagon: Zkrocení islamistů? Je třeba zasáhnout i v Sýrii

Washington - Spojené státy pokračují v leteckých úderech na severu Iráku. Šéf sboru náčelníků štábů americké armády Martin Dempsey prohlásil, že oddíly Islámského státu (IS) lze dostat pod kontrolu, je proti nim ale nutné zasáhnout i v Sýrii. IS podle něj představuje hrozbu, která se vymyká dosavadním představám o ohrožení terorismem.

Sunnitské islamisty, kteří se zmocnili rozsáhlých území na severu Iráku a v Sýrii, lze podle Dempsyho dostat pod kontrolu. Americké údery v Iráku jejich postup narušily. Aby ale byli bojovníci Islámského státu poraženi, je třeba proti nim zakročit i v Sýrii.

Ministr obrany USA Chuck Hagel na tiskové konferenci řekl, že americké letecké údery pomohly Kurdům, aby konsolidovali své pozice. Ministr ale očekává, že islamisté své síly přeskupí a zahájí novou ofenzívu. „Všechny možnosti jsou na stole, včetně leteckých úderů uvnitř Sýrie,“ uvedl Hagel.

Barack Obama
Zdroj: ČTK/AP/Charles Dharapak

IS jsou podle Dempseyho víc než jen teroristická skupina
  
Dempsey následně upřesnil, že Pengaton bezprostředně neoznamuje zahájení amerických leteckých útoků na Sýrii. Problém musí podle něj vyřešit s pomocí diplomatických, politických a vojenských nástrojů Spojené státy a jejich regionální spojenci. „Islámský stát je hrozbou, která se vymyká dosavadním představám o terorismu. Musíme být připraveni na všechno,“ varoval Dempsey. Islámský stát je podle něj víc než teroristická skupina, protože jeho základem je nejen extrémní ideologie, ale i vyspělá bojová strategie a taktika. „Plus mimořádně dobré financování,“ dodal Dempsey.
  
Podle agentury AFP jsou jeho slova zatím nejdůraznějším varováním před hrozbou islamistů, které z úst vysokého představitele americké vlády zaznělo.