Boje na Ukrajině - sestřelený vrtulník a granáty na ruském území

Kyjev – Ukrajinské ministerstvo obrany tvrdí, že se vzbouřenci potýkají s těžkými ztrátami. Kyjev ale potvrdil, že povstalci ve středu sestřelili bitevní vrtulník Mi-24, posádka zahynula. Ruská agentura ITAR-TASS zase hlásí, že na ruské území dopadly další ukrajinské granáty.

„Ukrajinské jednotky, nasazené do protiteroristické operace, přesnou palbou zničily jedenáct raketometů GRAD, tři tanky a pět bojových vozidel pěchoty teroristů. Ztráty teroristů a žoldnéřů podle předběžných odhadů představují více než stovku mužů. Podle zachycených radiových hlášení propadli teroristé po značných ztrátách panice,“ tvrdí podle agentury Interfax-Ukrajina ukrajinské ministerstvo obrany.  

Vládní jednotky také pokračují v „čištění“ měst a obcí Illirija, Malonikolajivka, Ilovajsk, Stanično-Luhansk, Uspěnka a Lysyčje od rebelů a snaží se udržet své pozice v obcích Novosvitlivka a Chrjaščuvate a na výšině Saur-Mohyla.

Klíčové epizody ukrajinské krize si můžete připomenout ZDE.

List Ukrajinska pravda cituje na svém webu velitele provládního dobrovolnického praporu Donbas, podle kterého v Ilovajsku pokračují tvrdé boje. Asi polovinu povstalců údajně tvoří „důstojníci a vojáci z Ruska“. Soudí tak podle zajatců.

Povstalci podle ITAR-TASS tvrdí, že odrazili ukrajinské útoky a stále ovládají Ilovajsk a další místa. Dnes ráno se jim údajně podařilo zničit taktickou raketu Točka. Vládní jednotky prý usilovně budují opevnění okolo již dříve dobytého Slavjansku.  

Proruští povstalci na východě Ukrajiny
Zdroj: ČTK/AP/Sergei Grits

Ztráty jsou znát i na straně ukrajinské armády

Ukrajinské vojenské letectvo v bojích s povstalci od 7. dubna podle agentury Unian ztratilo 18 strojů, včetně desítky vrtulníků (pět dopravních Mi-8 a pět bitevních Mi-24) a osmi letounů (dvě stíhačky MiG-29, dva bitevníky Su-25, bombardér Su-24M a dopravní stroje An-26, An-30 a Il-76). Při tom 89 vojáků padlo, utrpělo zranění, dva zůstávají nezvěstní. 
  
Hmotné škody agentura odhadla na nejméně čtvrt miliardy dolarů (více než pět miliard korun), k čemu přispěla i série leteckých havárií.

Agentura ITAR-TASS oznámila, že dělostřelecký granát, odpálený z ukrajinské strany, podpálil rákosí na ploše asi jednoho hektaru v Matvějevo-Kurganském okresu v ruské Rostovské oblasti. Podle náčelníka okresu nikdo nebyl zraněn a požár rychle uhasili hasiči z blízké vsi. 

Ruští pohraničníci u vsi Marfinka, ležící asi čtyři kilometry od hranic, prý našli další tři ukrajinské granáty. Ty sice nevybuchly, palba ale údajně poškodila plynové potrubí.