Nové družice systému Galileo nedosáhly požadované výšky

Paříž - Dvě družice evropského navigačního systému Galileo - Doresa a Milena - nedosáhly předpokládané oběžné dráhy ve výšce 23 522 kilometrů nad zemí. Do vesmíru je v pátek vynesla ruská raketa Sojuz. Původně měly ve vesmíru doplnit čtyři stávající satelity, nakonec ale dosáhly výšky o zhruba deset tisíc kilemotrů nižší, navíc i v jiném sklonu dráhy. Evropský konkurent amerického systému GPS nebo ruského Glonass jich má mít v budoucnu tři desítky.

Údaje získané po oddělení satelitů od nosné rakety svědčí o odchylce mezi plánovanou oběžnou dráhou a tou, kam byly družice vyneseny. Záležitost se nyní zkoumá. Plánovaná oběžná dráha měla být ve výšce 23 522 kilometrů nad zemí.

„Družice se dostaly na nižší dráhu, než se předpokládalo. Expertní týmy zkoumají dopady, jaké by to na družice mohlo mít,“ uvedla v prohlášení společnost Arianespace, která má let na starosti. Odmítla zatím odhadnout, zda bude možné dráhu družic upravit.

Ředitel České kosmické kanceláře Jan Kol…

Podle ředitele České kosmické kanceláře Jana Koláře nebudou moci být dvě nové družice v dohledné době uvedeny do provozu, pokud se neprokáže, že vlastními silami dosáhnou požadované výšky. „Na této dráze by nemohly plnit svou funkci, byť samotné družice jsou v pořádku,“ tvrdí Kolář.


Evropská vesmírná agentura (ESA) ujistila, že oba satelity má pod kontrolou řídící středisko v německém Darmstadtu. Na další zprávy o stavu družic je prý nutné si počkat do analýzy, jaký vliv může mít odchylka oběžné dráhy.

Satelity jsou pojmenovány po výhercích dětské soutěže 

Raketa Sojuz ST-B, která v pátek úspěšně odstartovala z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně, měla vynést na oběžnou dráhu další dva satelity evropského navigačního systému. Ty se měly připojit ke čtyřem stávajícím družicím Galileo.

Dvojice nových satelitů byla pojmenována Doresa a Milena, po dětech z Německa a Estonska, které vyhrály národní část dětské soutěže Evropské komise o nejhezčí obrázky systému Galileo. Od října 2012 je na oběžné dráze satelit David, který je pojmenován po českém výherci.

Celý navigační systém má mít celkem 30 satelitů, po dokončení bude na třech oběžných drahách po devíti družicích. Další tři satelity, obíhající kolem Země, budou plnit funkci rezervy pro případ poruchy některého z 27 aparátů. První dvojici družic systému Galileo vynesl Sojuz v roce 2011, druhou pak o rok později.

Nynější pár představuje první exempláře plně funkčních sériových družic systému, který se má stát evropskou obdobou amerického systému GPS nebo ruského Glonass. Podle plánu má být příští rok ve vesmíru 18 družic, plného počtu má systém dosáhnout v roce 2018.