Izrael zničil výškovou budovu v Gaze, Abbás žádá obnovu mírových jednání

Tel Aviv/Gaza – Dvě desítky lidí byly zraněny při náletu izraelské armády na třináctipatrový obytný dům ve správním středisku palestinského Pásma Gazy. Při ranním leteckém útoku izraelské armády přišlo o život pět Palestinců, byly mezi nimi dvě děti. Zatím poslední příměří vypršelo v pondělí a po jednodenním prodloužení boje začaly znovu. Konflikt trvá od začátku července a vyžádal si už přes 2 000 obětí. Palestinský prezident Mahmúd Abbás vyzval k rychlému obnovení mírových jednání mezi Izraelem a hnutím Hamas, jejichž prostředníkem je Egypt. Podle Abbáse je hlavní, aby se podařilo vyhnout dalším obětem a ztrátám.

Izraelská armáda uvedla, že radikálové z Hamasu využívali patrovou budovu v centru města Gaza jako velicí středisko. Podle policie v Gaze izraelské letectvo vypálilo varovnou střelu na střechu budovy. O pět minut později prý následovaly dvě ostré střely. Exploze údajně otřásly okolními budovami, bytový dům se po úderu zřítil.

Izraelská armáda se už ráno zaměřila na asi dvacet cílů v Pásmu Gazy, šlo třeba o odpalovače raket a úkryty zbraní. Nálet nepřežil jeden muž, dvě ženy a dvojice dětí. Hamas podle izraelské armády nadále ostřeloval území židovského státu raketami.

Na izraelské straně přišlo od 8. července o život 68 lidí, mezi nimi čtyři civilisté. V pátek zahynul při ostřelování na jihu Izraele čtyřletý izraelský chlapec. Na izraelské straně jde o první dětskou oběť současného konfliktu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se již nechal slyšet, že Hamas za smrt chlapce „tvrdě zaplatí“. Armádní mluvčí Peter Lerner nejprve uvedl, že minomet, ze kterého se střílelo, byl umístěn hned vedle školy, která v Gaze slouží jako útočiště pro uprchlíky pod záštitou OSN. Později se ale opravil s tím, že šlo o útočiště nikoli pod správou OSN, ale pod správou hnutí Hamas. Izrael opakovaně obvinil radikály, že k útokům využívají školy, mešity a rezidenční oblasti, a tak civilisty vystavují odvetným útokům ze strany židovského státu.

Boje začaly v červenci po únosu a vraždě tří Izraelců na Západním břehu Jordánu. Izrael akci okamžitě připsal Hamasu, který se k ní ale dosud nepřihlásil. Až ve čtvrtek to potvrdil jeden ze zástupců hnutí a nyní se k únosu a zabití izraelských mladíků vyjádřil rovněž exilový vůdce Hamasu Chálid Mišal. V rozhovoru na Yahoo News přiznal, že za činem stáli členové Hamasu, nicméně dodal, že hnutí neznalo v předstihu detaily celé akce. „Nicméně chápeme, že lidé žijící pod okupací jsou frustrovaní a uchylují se k různým akcím,“ dodal Mišal.