Za loňský atentát v Pekingu popravili v Číně osm lidí

Peking - Za přípravu loňského říjnového sebevražedného útoku na pekingském náměstí Nebeského klidu popravili v Číně dalších osm lidí. Při atentátu vjelo auto se třemi lidmi do davu chodců a vzplálo. Pasažéři auta zahynuli, stejně jako dva turisté. Dalších 38 lidí utrpělo zranění. Teroristický útok souvisel s nepokoji v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang.

Měsíc po činu se k útoku přihlásili muslimští separatisté z Islámské strany Východního Turkestánu (ETIM), známé též jako Turkestánská islámská strana (TIP). Čínské úřady od začátku podezíraly z útoku právě příslušníky muslimské ujgurské menšiny ze Sin-ťiangu.

Muslimská menšina Ujgurů si dlouhodobě stěžuje na přísné omezování své víry a kultury a na rozpínavost většinového čínského etnika Chanů. Oblast zaujímá šestinu čínského území a je bohatá na ropu a plyn. Peking tvrdí, že do ní investoval nemalé prostředky a že jedná se všemi etnickými skupinami stejně. Teroristické útoky připisované ujgurským separatistům se však v poslední době množí nejen v Sin-ťiangu, ale i po celé zemi.

/*json*/{"map":{"lat":39.91689103146274,"lng":116.39011006316832,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/