Dětské oběti v Gaze, podle arabských médií se ale blíží nové příměří

Tel Aviv - Izrael by se mohl s hnutím Hamas domluvit na dalším příměří. Podle Egypta, který rozhovory zprostředkovává, je dohoda blízko. Informovala o tom arabská média. Podle
stanice Al-Arabíja izraelská delegace souhlasí se svým návratem do Káhiry. Izrael ale zatím žádný průlom v jednáních nepotvrdil. V noci na sebe obě strany útočily. Jižní Izrael hlásí několik zraněných a zničené domy. Na palestinské straně je obětí nejméně dvanáct. Lidi v neděli šokovala smrt ani ne dvouleté dívky, kterou zasáhla izraelská raketa. V uprchlickém táboře pak zemřela matka se svými čtyřmi dětmi.

Podle spekulací by mělo být nové příměří časově neomezené a s velkou pravděpodobností ho přijmou i radikální organizace jako Hamas a Islámský džihád. Egypt prý v rámci klidu zbraní otevře přechod Rafáh do Pásma Gazy. Izrael má podle egyptského návrhu otevřít přechody a umožnit dovoz materiálu k obnově zničených domů. alestinský ministr zahraničí Rijád Málikí prohlásil, že egyptský návrh na příměří je „jediným řešením“ a pokud ho Izrael nepřijme, obrátí se samospráva na Radu bezpečnosti OSN.

„Podle informací, které máme, do Egypta skutečně opět odcestovala izraelská delegace, která tam nepřímo přes egyptské představitele vyjednává se zástupci Hamasu a dalších frakcí z Gazy – Islámského džihádu a jiných, menších teroristických organizací. Že se jedná, neznamená, že se nestřílí, ale je to dobré znamení,“ prohlásil zpravodaj ČT Jakub Szántó. Sám se musel s rodinou dnes ve středním Izraeli skrývat během raketového poplachu.

Palestince pobouřila smrt ani ne dvouletého batolete. Hrálo si na dvorku za domem, když budovu zasáhla izraelská střela. Dívka byla na místě mrtvá. Pohřebního průvodu se zúčastnily desítky lidí. „Běželi jsme se podívat za dům, mysleli jsme si, že střela zasáhla jen budovu, ale viděli jsme potrhané tělo dívky. Byla na dvorku za domem,“ konstatoval svědkyně Wedad Samourová. Bombardování mělo i další dětské oběti - v uprchlickém táboře v severní části Pásma Gazy zemřela matka se čtyřmi potomky. Podle sousedů je před útokem nikdo nevaroval. 

Pod palbou byl ale i jih židovského státu. Na hraničním přechodu zranily raketové a minometné útoky tři Izraelce. A škody sčítá také příhraniční město Sderot. „Slyšeli jsme sirénu a hned po šesti vteřinách explozi. Naštěstí nebyli na silnici žádné děti, ale dům je zničený. Nemůžeme takhle žít - každý den ve strachu. Každý den je tady šestkrát, sedmkrát poplach,“ uvedl jeden z místních obyvatel Yaacov. Při jednom z útoků bylo zasaženo také nákupní centrum v Ašdodu, nikdo ale nebyl zraněn.

Video Izrael a Hamas na sebe v noci opět útočily
video

Izrael a Hamas na sebe v noci opět útočily

Další raketa vystřelená z Pásma zasáhla dům v městě Aškelon, kde způsobila obrovské škody. „Pět vteřin po sirénách jsem viděl raketu mířící mým směrem. Zasáhla sousedův dům, bylo to tak stresující. Nevím, proč jsem nešel do krytu, ale rozhodně jsem měl,“ podotkl jeden ze svědků.

Írán prý hodlá vyzbrojit Palestince

Írán podle jednoho z velitelů íránských revolučních gard Amíra Alí Hádžízáde urychlí vyzbrojení Palestinců žijících na Západním břehu Jordánu. Prohlásil to v reakci na sestřelení údajného izraelského bezpilotního letounu na území Íránu. Teherán v současném konfliktu mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamas již několikrát podpořil Palestince.
  
„Urychlíme vyzbrojení Západního břehu a vyhrazujeme si právo jakékoli odpovědi na vyslání bezpilotního letounu typu Hermes, který byl sestřelen nad jaderným provozem v Natanzu,“ prohlásil podle agentury AFP Hádžízáde, který velí letectvu revolučních gard. Gardy jsou elitní vojenskou jednotkou íránského režimu. Již na začátku srpna jiný z vysokých íránských představitelů přiznal, že radikálové z Hamasu jsou schopni odpalovat rakety na území Izraele díky technologiím, které jim poskytl Teherán. Prý je raketovými systémy vybavil, aby se mohli bránit izraelským útokům.

Během poslední ofenzivy byly zničeny tisíce domů a na půl milionu Palestinců opustilo svá obydlí. Při bojích mezi Izraelem a Hamasem už zemřelo přes dva tisíce lidí.