Referendum je pro palírny skotské riskantní hra. Bojí se úbytku tržeb

Edinburg – Hlasování o možné samostatnosti Skotska proběhne za necelé tři týdny. Čím dál více se ukazuje, že nejde pouze o politické a společenské téma. Své k možnému odtržení severní části Británie mají co říct také obchodníci včetně výrobců proslulé skotské whisky. Ti se možného odtržení spíše obávají.

Obilná pálenka je zásadním pilířem skotské ekonomiky. Po ropě a plynu jde o druhý největší vývozní artikl. Populární skotská tvoří čtvrtinu všeho exportu jídla a nápojů ze Spojeného království a objemy vývozu stále rostou. V roce 2012 se jí vyvezla skoro miliarda a 200 000 lahví v přepočtu za 140 miliard korun.

Stoupenci nezávislosti se už nyní těší, jak po zářijovém referendu potečou zisky z whisky výhradně do skotské národní pokladny. Pro samotné palírny je ale případné odstřižení od zbytku Británie spíše tím horším scénářem. V objetí ekonomicky silné Británie má podle nich zlatavý nápoj lepší přístup na světové trhy – a tím pádem štědřejší obrat.

Palíren whisky jsou ve Skotsku desítky až stovky. Devět z každých deseti vyrobených lahví skotské se přitom prodá v zahraničí. Palírny o kvalitě svého moku nepochybují, nicméně vědí, že dobrému jménu výrazně pomáhá práce diplomatů.

Právě jejich zázemí a rozšíření by se ale při samostatnosti výrazně oslabilo. „Skotská vláda plánuje síť velvyslanectví asi v 90 státech. V současnosti má ale Británie ambasády ve více než 150 odbytištích a odvádí skvělou práci na naší propagaci,“ uvádí David Williams z Asociace výrobců whisky.

Navzdory vyjádřeným obavám ale asociace trvá na vlastní neutralitě a je připravena spolupracovat s jakoukoliv vládou. Může se alespoň spolehnout na jednu jistotu: bez ohledu na výsledek hlasování 18. září se může skotská whisky dál vyrábět pouze a jenom ve Skotsku. Průzkumy ale ukazují, že jejich námitky budou spíše vyslyšeny.

Skotové vypálili první zlatavý destilát už v 15. století. Na svou tradici jsou proto náležité hrdí a pečlivě ji hlídají. Aby se whisky mohla nazývat skotskou, musí dodržet několik náležitostí - předně musí být skutečně vyrobena ve Skotsku z místní vody a obilnin, do lahví se může stáčet s nejméně 40 procenty alkoholu a předtím musí zrát na území Skotska v dubových sudech nejméně tři roky.


Poslední možnost separatistů přesvědčit na obrazovkách

V poslední televizní debatě před zářijovým referendem o nezávislosti Skotska se dnes opět střetli zastánce osamostatnění, šéf skotské vlády Alex Salmond, a bývalý britský ministr financí Alistair Darling, který prosazuje uchování jednotné Británie. Větší část debaty se točila kolem ekonomických a měnových témat. Referendem o nezávislosti

Dnešní moderovaná debata, kterou přenášely televizní stanice BBC a Sky News ze skotského Glasgow, byla poslední velkou příležitostí přesvědčit veřejnost hlavně pro separatisty, kteří v první debatě podle komentářů prohráli a jejichž podpora v průzkumech klesla. Průzkum agentury ICM pro deník The Guardian ukázal, že Salmondova útočnost proti bývalému britskému ministrovi Darlingovi nyní přinesla separatistům body navíc. Podle bleskového průzkumu ale přesto mají stále těsnou převahu stoupenci setrvání Skotska v Británii.