Rakouský vicekancléř neustál kritiku strany a skládá funkce

Vídeň - Rakouský spolkový vicekancléř a ministr financí Michael Spindelegger odstoupil z vrcholných politických funkcí. Vysvětluje to ztrátou podpory uvnitř své Rakouské lidové strany (ÖVP). Ta kritizovala Spindeleggera hlavně kvůli daňové reformě, která podle straníků probíhá příliš pomalu. Agentura Reuters označila Spindeleggerův krok za nečekaný. Společně s vládními funkcemi opouští Spindelegger i křeslo šéfa ÖVP, v němž ho nahradil Reinhold Mitterlehner.

„Ve straně musí existovat soudržnost. Když soudržnost existovat přestane, je čas předat kormidlo někomu jinému,“ prohlásil Spindelegger na tiskové konferenci, kde ohlásil demisi. Společně s vládními funkcemi opouští Spindelegger i křeslo předsedy Rakouské lidové strany.  Kritici v ÖVP si stěžují, že Spindelegger nedokázal spolu se svými sociálnědemokratickými koaličními partnery pokročit při uplatňování daňové reformy a podpoře ekonomického růstu země.

Spindelegger byl rakouskými médii dlouhodobě považován spíše za pragmatika než konzervativního ideologa. Vicekancléřem je od roku 2011, kdy se dostal taktéž do čela rakouských lidovců. V minulosti zastával také funkci ministra zahraničí ve vládě se sociálními demokraty. Tehdy mimo jiné velmi výrazně brojil proti jaderné energetice a téma zabezpečení temelínské elektrárny neopomenul připomínat na každém česko-rakouském setkání.

Spindelegger a spolkový kancléř Werner Faymann

Zdroj: ČTK/AP

Lidová strana (ÖVP) vede dlouhodobý spor se sociálními demokraty (SPÖ) ohledně financování daňových škrtů. V poslední době navíc Spindelegger čelil stále většímu tlaku z řad spolustraníků na rychlejší tempo daňové reformy. Vicekancléř totiž odmítal vyslyšet výzvy ke snížení daní z příjmů, které by podle něj bylo v současnosti možné jen na úkor dalšího zadlužení země či zvýšení jiných forem daní. 

Spindeleggerův nástupce Reinhold Mitterlehner je všeobecně označovaný za pragmatika.