Írán jako první začal vyzbrojovat irácké Kurdy

Irbíl (Irák) - Kurdští bojovníci, kteří se v Iráku snaží zastavit ofenzivu islamistů, získali od Íránu zbraně a munici. Oznámil to dnes v Irbílu prezident autonomního Kurdistánu Masúd Barzání po jednání s íránským ministrem zahraničí Mohammadem Džavádem Zarífem.

Teherán s Bagdádem i poloautonomním Kurdistánem úzce spolupracuje. Již na začátku července se Íránci nechali slyšet, že pokud je Iráčané o to požádají, zbraně jim poskytnou. „Požádali jsme o zbraně a Írán byl první zemí, která nám zbraně poskytla,“ citovala agentura Reuters Barzáního. Zaríf o víkendu uvedl, že sunnitští radikálové z hnutí Islámský stát páchají „genocidu a zločiny proti lidskosti“. 

I Německo minulý týden oznámilo, že je připraveno vyzbrojit síly regionální kurdské vlády. S Iráčany spolupracují rovněž Američané, kteří podle Kongresu zintenzivnili dodávky zbraní do země již od prosince roku 2013. V boji proti islamistům Spojené státy pomáhají i leteckými údery na pozice ozbrojenců. 

Zásilku zbraní chce do Iráku brzy dodat i Francie, export zbraní odsouhlasili také italští poslanci. Britové případnou vojenskou pomoc ještě zvažují. Česká republika plánuje podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka vyslat zbraně a munici do Iráku na konci srpna. Půjde prý o vojenský materiál a lehké zbraně, tyto údaje ale nebyly blíže specifikovány a upřesněny nebyly ani informace o jejich množství.

Bombový atentát v BagdáduPři bombovém útoku v šíitské čtvrti na východě Bagdádu přišlo o život nejméně 15 lidí a dalších 37 jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní představitele. Policie původně hovořila o osmi obětech, odhadovala však, že se jejich počet nejspíš ještě zvýší. Výbušnina byla umístěna v automobilu na rušné křižovatce poblíž trhu se zeleninou a stanoviště dopravní policie. Po explozi zůstal na místě obří kráter a několik poničených aut.