IS vězní americkou humanitární pracovnici, za propuštění chce 6 milionů

Washington/Damašek – Téměř rok zadržují radikálové ze skupiny Islámský stát občanku Spojených států. Podle informací americké televize ABC a agenury AP ji unesli loni v září. Šestadvacetiletá žena je tak již třetí občan či občanka USA, která padla do rukou Islámského státu. Jednoho z amerických rukojmích, novináře Jamese Foleyho, islamisté zavraždili. Kvůli americkým leteckým útokům na území ovládaném Islámským státem, hrozí skupina i dalšími vraždami.

Mladá Američanka, kterou radikálové loni zajali, přijela do Sýrie sužované občanskou válkou jako humanitární pracovnice. Islámský stát podle amerických médií nabídl, že ženu propustí, a to za výkupné šest milionů dolarů. Jméno zajatkyně islámských radikálů nechtějí její přibuzní zveřejnit z obav o bezpečnost dívky.

Žena, o jejímž zajetí informovala americká média, je již třetí americkou občankou, která padla do rukou Islámského státu. Déle než rok a půl drželi radikálové v zajetí novináře Jamese Foleyho. Původně – podobně jako v případě humanitární pracovnice unesené loni – nabízeli jeho propuštění za vysoké výkupné, před týdnem ho však zavraždili. Na videu zachycujícím Foleyho smrt se objevil další zajatý americký novinář Steven Sotloff. Islámský stát pohrozil, že zabije i další vězněné Američany, nezastaví-li Spojené státy letecké útoky na jeho pozice.

USA pohřešují v Sýrii i další své občany, kteří se stali terčem jiných radikálních skupin. Novináře Petera Curtise donedávna zadržovala fronta An-Nusra, která je soupeřem IS v Sýrii. Tatáž skupina patrně zajala i dalšího amerického novináře Austina Tice.

Islámský stát letos vyhlásil chalífát v severní Sýrii a v Iráku a ohlásil plány na další územní rozmach. Zatím skupina úspěšně čelí vládním silám i konkurenčním skupinám v Sýrii a stejně tak i protiútokům irácké armády a americkým náletům.