Nigerijská aplikace spočítá cenu nevěsty - podle vzhledu či vzdělání

Abuja (Nigérie) – Dobrá žena je prý k nezaplacení – přesto aplikace jedné nigerijské firmy dokáže její cenu spočítat. Používá k tomu různé parametry: například barvu pleti nebo kvalitu zubů. Podle samotných autorů aplikace ale nejde o budoucí pomůcku pro obchodníky s lidským tělem, nýbrž odlehčenou recesi. Co je pro jednoho nadsázka, ale může u druhých vyznít jako skandál - obzvláště v zemi, kde jsou stále některé dívky do manželství nedobrovolně nucené.

Úspěšnou aplikaci, která se šíří internetem, vypustila na trh reklamní agentura. „Je to takový interní africký vtip pro Afričany. Nejde o to dívky prodávat,“ ujišťuje provozovatel Editi Effiong. Jenže mnozí lidé jeho nadhled příliš nesdílí a považují celý koncept za urážku a ponížení dobrých mravů.

Výsledná „cena“ dívky se určuje podle několika indexů – vzhledu, barvy a kvality pleti či zubů, kuchařského umění, vzdělání nebo třeba práce. Hezká zaměstnaná dívka se světlou pletí si tak například může přečíst, že stojí v přepočtu 100 tisíc korun. U průměrné ženy tmavé pleti s pár kily navíc pak jde o třetinovou cenu.

Co může být vtipem v průmyslovém Lagosu na jihu, ale jinde naráží na tvrdou realitu. Nejlidnatější země Afriky má totiž mnoho tváří a na muslimském severu jsou nucená manželství stále běžnou praxí. V oblastech pod vládou fanatických stoupenců hnutí Boko Haram jsou navíc na denním pořádku vraždy i únosy.

Zastánci tvrdé verze islámu tak muže nuceně verbují k bojům, zatímco ženy a dívky prodávají do otroctví, kde často končí právě jako druhořadé manželky.

Letos v dubnu například odvedli radikálové na 300 školaček z křesťanského internátu. Pouhý zlomek dokázal utéct, zbytek byl donucen přestoupit na islám. Teprve poté se staly objektem finanční směny. Jakou cenu by vygenerovala aplikace, ale islamisté nezjišťovali. Podle některých zdrojů si jednoduše řekli v přepočtu asi 250 korun za kus…