Z neklidné sopky Bárdarbunga už možná uniká láva

Reykjavík – Nebezpečí výbuchu islandské sopky Bárdarbunga je opět o něco vyšší. Vědci totiž přišli se znepokojivým zjištěním - našli řadu velkých prohlubní na ledovci, který vulkán pokrývá. Domnívají se, že pod ledem už dochází k erupcím a ze sopky možná uniká láva. Dosud roztálo asi 30 až 40 milionů kubických metrů ledu. Podle islandské televizní a rozhlasové společnosti RÚV to oznámil úřad civilní ochrany.

Ranní pozorovací let nad ledovcem Vatnajökull odhalil tři prohlubně široké jeden kilometr a dlouhé čtyři až šest kilometrů. Propadliny jsou hluboké deset až patnáct metrů a nacházejí se poblíž jihovýchodního okraje kaldery vulkánu Bárdarbunga. Obvykle vznikají při erupcích či jiné geotermální aktivitě pod ledovcem. V místě nálezu činí tloušťka ledovce podle RÚV několik stovek metrů.  

Podle meteorologického úřadu odborníci nezaznamenali v souvislosti s prohlubněmi žádnou zvýšenou seizmickou aktivitu. I tak ale přístroje během středy zaregistrovaly asi 1 300 otřesů včetně záchvěvů o síle 4,5 stupně u vulkanického systému Askja. Vývoj v posledních dnech naznačuje, že právě k Askje by se mohlo magma od Bárdarbungy přesouvat.  

Sopečné erupce pod ledovcem považují vědci i úřady za obzvlášť nebezpečné, jelikož roztátý led by mohl způsobit rozsáhlé záplavy. Island přitom v neděli snížil varování před erupcí pro letecké společnosti z nejvyššího červeného stupně na oranžový, tedy na druhý nejvyšší. Ten nadále platí, píše Reuters. 

/*json*/{"map":{"lat":64.67585672987691,"lng":-17.159211425781223,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/


Aktivita sopek na Islandu je bedlivě sledována. Při erupci vulkánu Eyjafjallajökull v roce 2010 totiž sopečný prach narušil leteckou dopravu v Evropě. Zda by se tak stalo i při výbuchu Bárdarbungy, není zatím možné předpovědět. Podle seizmologů to bude záviset na tom, do jaké výšky se popílkový mrak dostane a jaká bude jemnost prachu. Bárdarbunga s nadmořskou výškou 2009 metrů je druhým nejvyšším vrcholem Islandu.