Syrští povstalci zajali na hranici s Izraelem 43 příslušníků OSN

New York - Syrští povstalci zajali v nárazníkovém pásmu na hranici s Izraelem 43 fidžijských příslušníků mezinárodní pozorovací mise OSN. Dalších 81 pozorovatelů z Filipín v jejich úseku rebelové zablokovali a nemají možnost místo opustit.

Povstalci označení bez bližšího upřesnění za „ozbrojenou skupinu“ vtrhli do nárazníkového pásma na Golanských výšinách, které odděluje izraelskou armádu okupující část území od zbytku Sýrie. Pásmo střeží asi 1 000 členů mezinárodní pozorovací mise UNDOF vybavených pouze lehkými zbraněmi k sebeobraně.

Mluvčí OSN Stéphane Dujarric podle agentury AFP upřesnil, že členové mise padli před několika hodinami do zajetí poblíž hraničního přechodu Kunajtra po ostrých bojích mezi syrskou armádou a povstalci. Zhruba osmdesátka dalších příslušníků mezinárodních sil je zablokovaná na svých pozicích.

Podle dřívějších zpráv obsadili již ve středu přechod Kunajtra, který je jediným na linii příměří, bojovníci z fronty An-Nusra. „Jde o bývalé spojence Islámského státu,“ upřesnil Szántó.

Jde již o třetí případ, kdy se členové sil OSN stali rukojmími syrské ozbrojené opozice v této oblasti. Při předchozích incidentech v březnu a květnu loňského roku byli příslušníci mírových jednotek po několika dnech propuštěni, aniž by došli úhony.

Izrael obsadil syrské Golany ve válce v roce 1967 a později se z jejich části stáhl. Mise v nárazníkovém pásmu působí od roku 1974. V současnosti v ní jsou zastoupeni vojáci z Irska, Nizozemska, Indie, Fidži, Filipín a Nepálu. „Myslím si, že Izrael má v tuto chvíli vysokou pohotovost. Nakolik by mohlo být požádáno, aby Izraelci zasáhli, si nejsem jistý,“ dodal Szántó k potenciálnímu zapojení izraelské armády.

Syrské letectvo zabilo na východě země několik velitelů islamistů

Syrské letectvo při útoku na islamisty na východě Sýrie zabilo velitele radikálů z organizace Islámský stát (IS). Oznámila to dnes syrská exilová opozice, podle níž byli v asi desetičlenné skupině velitelů Syřané, další Arabové a také cizinci. IS mezitím zveřejnil na internetu záběry mrtvých syrských vojáků, které popravili při dobytí letecké základny Tabka na východě země o víkendu.

Syrská státní televize oznámila, že na východě letci zabili přes deset teroristů poblíž letiště města Dajr az-Zaur. Byli mezi nimi prý dva místní velitelé IS. Kromě toho vojáci zničili 14 obrněných aut radikálů. Syrská opozice hlásí, že útok směřoval na velitelské stanoviště IS ve chvíli, kdy se konala porada velení.