Někteří libyjští poslanci požádali OSN o intervenci, vláda končí

Tripolis - Vláda libyjského premiéra Abdalláha Sáního podala demisi. Chce uvolnit místo novému kabinetu. Premiér se snaží ukončit mocenský boj, který v zemi vypukl - úřadují zde dva parlamenty. Bezvládí využívají milice, jež v ulicích bojují o moc. Část libyjských poslanců dokonce požádala OSN o intervenci. Té se premiér snaží svým odstoupením zabránit.

Zdroj: ČTK/imago stock&people/imago stock&people

Sání předal demisi parlamentu, který byl zvolen v červnu. Jeho předchůdce - Všeobecný národní kongres (GNC) - ale po volbách odmítl odstoupit. V novém sboru se totiž změnil poměr sil v neprospěch islamistů, kteří měli většinu v GNC. V pondělí tento sbor zasedal a vybral si vlastního premiéra. Libye se tak ocitla v situaci dvojvládí a má také dva zákonodárné sbory. 
  
Demisí Sání podle BBC vytvořil místo pro nový kabinet, který by měl zahrnout co nejširší
spektrum Libyjců.
  
Bezvládí využívají milice, které se podílely před třemi lety na svržení režimu Muammara Kaddáfího. Bojují proti sobě navzájem i proti armádě a drží pod svou kontrolou celé regiony.

Situací v Libyi se tento týden zabývala Rada bezpečnosti OSN, která odmítla zrušit sankce, mířené původně proti Kaddáfímu. Týkají se hlavně zbraní, kont a cestování a míří teď na členy milicí.

Francouzský prezident Francois Hollande ve čtvrtek OSN vyzval, aby poskytla Libyi mimořádnou podporu a zabránila šíření chaosu. Část libyjských poslanců totiž požádala OSN o intervenci, která zastaví střety ozbrojených skupin. Velitel organizace zastřešující část milicí Ahmad Hadíja dnes prohlásil, že přistoupí na příměří, pokud se Libye zásahu vyhne.