Putin: Ukrajinští vojáci se chovají jako nacisté při vpádu do SSSR

Moskva - Situace na Ukrajině připomíná druhou světovou válku, uvedl šéf Kremlu Vladimir Putin na setkání s ruskými mládežníky. Praktiky ukrajinské armády přirovnal k chování nacistů v době, kdy napadli Sovětský svaz. Rusko se ale podle Putina nechce zapojit do žádného velkého konfliktu. Prezident zároveň varoval jiné země, aby si nezahrávaly s jadernou velmocí.

Šéf Kremlu přirovnal počínání ukrajinské armády na východě země k „úderům nacistů“. „Jakkoli je to smutné, připomíná mi to události z druhé světové války, kdy německá nacistická vojska obléhala naše města, třeba Leningrad, a cíleně střílela jejich obyvatele. Vidíte, k čemu jsme dospěli? Je to katastrofa,“ řekl Putin k ostřelování obklíčených povstaleckých bašt na setkání s ruskými mládežníky.
  
S ohledem na tuto situaci má prý ruský prezident „plné pochopení“ pro to, že povstalecké milice se nyní snaží „vojenskou a humanitární operací od svých měst co nejdále odehnat děla a raketomety ukrajinské armády, aby nemohly zabíjet lidi“. Ukrajinští vládní vojáci podle něj úmyslně pálí do obytných čtvrtí, aby je zničili a potlačili vůli k odporu. 

Putin rovněž tvrdil, že Kyjev odmítl nabídku vyvést své vojáky z obklíčení „humanitárním koridorem“, o jehož vytvoření požádal povstalce. „Vedení a velení ukrajinské armády se rozhodlo neosvobodit je z kotle, ale mají se pokusit prorvat se bojem. Je to obrovská chyba, která povede k velkým ztrátám,“ řekl. Ukrajinští velitelé naopak podle kyjevského tisku tvrdí, že separatisté prý místo koridoru nachystali na vojáky léčky. „Nemůžeme uvěřit, že jsme naživu,“ uvedli podle agentury Interfax-Ukrajina čtyři novináři, kterým se podařilo uniknout z obklíčení ukrajinských sil v Ilovajsku.

  • Putin o Krymu: "Krym jsme neanektovali, nezabrali, ale ochránili. Dali
    jsme lidem možnost, aby se vyslovili, a rozhodnutí jsme respektovali."

Putin požádal Západ, aby vysvětlil Kyjevu, že bez jednání s rebely k míru nedospěje. Uvedl také, že mu ukrajinský prezident Petro Porošenko v Minsku slíbil propustit ruské výsadkáře zajaté tento týden na Ukrajině. Je to prý jen technická otázka. „Ruští vojáci budou předáni Rusku stejně, jako jsme dosud předávali vojáky ukrajinské armády,“ řekl a připomněl případy, kdy do Ruska přešlo najednou až 450 Ukrajinců.

Jsme jaderná velmoc, připomíná šéf Kremlu

„Mohu rovnou říci: Rusko je daleko od toho, aby se nechalo vtáhnout do nějakých rozsáhlých konfliktů. Nechceme to a ani se k tomu nechystáme,“ sdělil Putin mládeži. „Dovoluji si připomenout, že Rusko je jednou z nejsilnějších jaderných velmocí. To nejsou slova, ale skutečnost,“ dodal. „Síly jaderného odstrašování“ Rusko podle Putina hodlá dále posilovat.

Tábory prokremelských mládežníků u jezera Seliger v Tverské oblasti se konají od roku 2005. Počet letošních účastníků, střídajících se po turnusech, podle serveru newsru.com dosáhl okolo 20 tisíc lidí, a to z více než 140 zemí světa. Putin se dnes sešel s mladými učiteli.