Turecko žádá od USA vysvětlení údajné špionáže

Ankara - Ankara žádá od USA vysvětlení ohledně údajné špionáže namířené proti Turecku. Německý magazín Der Spiegel v neděli uvedl, že americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) a britská zpravodajská služba GCHQ prováděly „mnohostrannou špionáž proti Turecku“. Týdeník citoval dokumenty z archivu bývalého spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena, který nyní pobývá v ruském exilu.

„Vzhledem k tomu, že byly zmíněny Spojené státy a že bylo uvedeno takovéto tvrzení, předvolalo si ministerstvo zahraničí amerického chargé d'affaires, aby od něj získalo vysvětlení,“ citovala agentura Reuters turecký vládní zdroj.

Podle týdeníku sledovala NSA počítače tureckého vedení a sledovací programy nasadila i proti tureckým zastupitelstvím v USA a při OSN. Britská GCHQ se vedle turecké politiky zaměřila i na tamní energetický sektor. Britští špioni dostali prý už v roce 2008 příkaz zlepšit sledování tureckého ministerstva energetiky a tří podniků.

Der Spiegel také napsal, že americké tajné služby rovněž úzce spolupracovaly s Ankarou a podporovaly ji v boji s kurdskými ozbrojenci, kteří již tři desetiletí bojují za větší práva Kurdů. Kurdští separatisté zpočátku usilovali o samostatný stát na jihovýchodě Turecka, později své požadavky zmírnili na politická a kulturní práva v rámci Turecka.

Uvedená zpráva o americké a britské špionáži přichází jen několik týdnů poté, co Der Spiegel zveřejnil informaci, podle které německé vláda pověřila špionáží proti Turecku svou zpravodajskou službu (BND). Toto sledování prý podle citovaného dokumentu BND z roku 2009 probíhalo několik let. Informace vyvolala rozčilenou reakci Ankary, která takové jednání označila za „zcela nepřijatelné“.