Německo pošle své zbraně do válečného konfliktu. Poprvé po 75 letech

Berlín – Německo pošle zbraně iráckým Kurdům, rozhodl německý parlament. Ten tak dnes potvrdil včerejší rozhodnutí kabinetu Angely Merkelové. Berlín pošle kurdským jednotkám, které bojují proti islamistům, například protitankové rakety, samopaly a granáty. Celková hodnota zbraní by se mohla vyšplhat na 70 milionů euro. Rozhodnutí německého parlamentu je přelomem v dějinách poválečného Německa, které až dosud odmítalo posílat do válek své zbraně.

O dodávce protitankových střel a samopalů rozhodl německý kabinet na mimořádném zasedání v neděli večer. „Teroristé ze skupiny Islámský stát jednají s nemilosrdnou brutalitou. Musíme proto chránit pronásledované a podporovat ty, kteří se jim postaví na odpor. Je to nejen věc odpovědnosti, ale jde i o naši bezpečnost,“ uvedla německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. 

Kurdové dostanou konkrétně 30 raketometů typu Milan a 500 protipancéřových raket. Kurdové žádali Německo speciálně o tyto zbraně, aby mohli účinně bojovat proti obrněným vozidlům, kterých se stoupenci IS zmocnili po dobytí několika iráckých armádních skladů. 

Kromě raketometů by mělo Německo poskytnout Kurdům také osm tisíc samopalů. Už dříve dodalo do Iráku helmy, neprůstřelné vesty a zařízení pro noční vidění, stejně jako humanitární pomoc.

„Seznam zbraní je působivý. Je to celkem 16 tisíc útočných pušek, 40 kulometů, 8 tisíc pistolí, 30 protitankových systémů Milan, 500 protipancéřových raket, dále 200 kusů pancéřových pěstí, 40 těžkých pancéřových pěstí. A k tomu munice: 10 tisíc ručních granátů – dohromady zbraně za 70 milionů eur,“ upřesnil zpravodaj ČT Martin Jonáš.


K prvním dodávkám by mělo dojít během deseti dnů, kdy budou vyřízeny všechny potřebné úřední záležitosti. Německá armáda je v kontaktu s představiteli kurdských jednotek už několik dní. V zásilkách záměrně nebudou technicky nejvyspělejší zbraně, které Bundeswehr v současné době vlastní – kurdští bojovníci bez potřebného výcviku by si s nimi těžko poradili. Výjimkou je protiraketový systém Milan – jehož obsluhu se skupina kurdských vojáků přijede učit přímo do Německa a následně proškolí další bojovníky.

Německo odsouhlasilo dodávku zbraní na výročí Hitlerova vpádu do Polska

„Jednou z hlavních zásad této vlády, stejně jako předchozích vlád, je nevyvážet zbraně do válečných oblastí,“ tvrdil ještě před čtrnácti dny mluvčí Angely Merkelové. Kancléřka ale nakonec otočila o 180 stupňů. Pro schválení historického průlomu v politice poválečného Německa argumentovala barbarstvím, genocidou a terorismem, který představuje Islámský stát.

Během dnešního hlasování protestovala před parlamentem levicová opozice proti údajné militarizaci Německa. Do karet jí hrála i historická shoda okolností – hlasování o dodávkách německých zbraní do Iráku totiž připadlo na 75. výročí Hitlerova vpádu do Polska. „Že se v tento den v Německu debatuje o dodávkách zbraní do válečné zóny, to se nemělo stát,“ tvrdí poslanec Levice (Die Linke) Gregor Gysi.

I vláda přiznává, že nemá záruky, že se německé zbraně nedostanou do nepovolaných rukou – například ke Kurdům bojujícím proti turecké vládě. U drtivé většiny poslanců přesto převážil strach z důsledků nečinnosti. Dnešní zpráva OSN mluví o mimořádně krutých zločinech proti lidskosti, páchaných i iráckou armádou, ale především islamisty. Do jejich služeb už se navíc dalo na 400 Němců – mezi nimi i 20 bývalých vojáků Bundeswehru. Hrozba teroristického útoku už léta nebyla větší.

Zbrojní pomoc už Kurdům v Iráku poskytly Spojené státy a Británie, export zbraní odsouhlasili také italští poslanci. Česká vláda ve středu schválila, že kurdským jednotkám poskytne deset milionů nábojů do útočných pušek AK-47, osm milionů kusů munice do kulometů, 5 000 nábojů do pancéřovek a 5 000 ručních granátů.

Video Německo vyzbrojí Kurdy bojující proti islamistům
video

Německo vyzbrojí Kurdy bojující proti islamistům