Pětiletého chlapce přijmeme, vzkázalo Britům pražské protonové centrum

Praha – Pražské protonové centrum se skutečně stane místem pro léčbu britského chlapce s rakovinou mozku, kterého rodiče bez vědomí lékařů odvezli z Británie. Tuzemské lékařské zařízení už totiž obdrželo zdravotní dokumentaci pětiletého Ashyi Kinga, jehož otec i matka chtějí, aby syn podstoupil protonovou léčbu právě v Česku. Kingovi byli za „únos“ svého potomka zadrženi, kvůli tlaku médií, politiků i veřejnosti však byli opět propuštěni. Se svým synem už se shledali.

Video Britský chlapec s rakovinou se bude léčit v Česku
video

Britský chlapec s rakovinou se bude léčit v Česku

Příběh Kingových zvedl vlnu solidarity a porozumění

„Můžeme potvrdit, že jsme již zdravotnickou dokumentaci obdrželi a jsme připraveni chlapce přijmout,“ prohlásila mluvčí protonového centra Jana Kulhánková. Data jim během rána zaslala nemocnice v britském Southamptonu, odkud byl pacient převezen do Španělska. Právě tam se rodiče pokoušeli prodejem nemovitosti získat finance na speciální léčbu v Praze. A zde také skončili ve vazbě poté, co britské úřady stíhaly oba rodiče kvůli údajnému ohrožení zdraví jejich syna. Ti se hned po propuštění z vazby vydali za svým potomkem do nemocnice ve španělské Málaze.

V Česku je to nejlepší - a také levnější, argumentuje rodina

Podle Bretta Kinga měla být původní léčba v Británii natolik agresivní, že by po ní zůstalo dítě ve vegetativním stavu. Naopak od citlivější léčby v Česku jeho rodiče očekávají větší zlepšení stavu. Britská zdravotní pojišťovna jim ale uhradit výlohy nechce, proto potřebují prodat dům. „Důvod, proč jsme si vybrali Prahu, je, že se zdá, že je nejlepším řešením v Evropě, a také levnějším, než jet do Ameriky,“ vysvětlil jeden z Ashyových bratrů stanici BBC.

Brett King, otec nemocného chlapce:

„Raději budu sedět pár let ve vězení, než aby můj syn dostal léčbu, která ho zabije nebo po které ochrne na zbytek života. Jsem jeho otec.“


Podle šéfa dětské neuroonkologie v Southamptonu Garyho Nicolina by měl nyní chlapec nejprve v Southamptonu podstoupit dva cykly chemoterapie. Ty by měly trvat několik týdnů. Teprve poté by se měl Ashya podle dohody britských a českých lékařů vydat do Prahy. Centrum prý může zahájit chlapcovu terapii poté, co po jeho přijetí zhotoví ozařovací plány, což standardně trvá až deset dní. V Ashyově případě jsou tuto dobu údajně lékaři schopni zkrátit zhruba na polovinu. „V osm hodin zasedlo naše konzilium lékařů a fyziků a mohli konstatovat, že chlapec je vhodný pro protonovou terapii,“ řekla pro ČT marketingová ředitelka pražského centra Iva Taťounová.

Chlapcův příběh zaujal britská média

Zpráva o celém případu se v evropských, a zejména v britských médiích, vyšvihla na první příčku. Většina listů i serverů přináší hlavně reakce rodičů po propuštění z vazby, případně reakce zbytku rodiny, která kritizuje počínání britské nemocnice v Southamptonu. Na propouštění Kingových z vazby trvali zejména britští politici - ti se přitom v Británii do právních sporů obvykle vůbec nezapojují.

Protonová terapie…

Pražské protonové centrum… je šetrná zejména pro malé pacienty. Představuje účinnou metodu léčby rakoviny zářením, a to především díky fyzikálním vlastnostem protonů a jejich přesně cílené a odměřené dávce uvnitř tkání. Touto metodou lze dosáhnout vysokou kontrolu nádoru, menší poškození zdravých tkání, nízké riziko komplikací, šanci se po léčbě rychleji zotavit. Konvenční svazek fotonů, používaný v běžné radioterapii, předá největší dávku záření před nádorem a poté záření dále prochází nádorem i zdravými tkáněmi pacienta za nádorem.


The Daily Telegraph zveřejnil prohlášení propuštěného páru, v němž manželé přiznali, že se ve vazbě jen „modlili a plakali, protože nic jiného nemohli dělat“. Deník zároveň potvrdil chlapcovu budoucí léčbu v Česku. Lékař Jiří Kubeš totiž uvedl, že odborníci po konzultaci určili protonovou léčbu jako nejvhodnější způsob léčby. Ještě než se tak stane, musí se však nemocný vrátit zpět do Británie. Podle šéfa dětské neuroonkologie v Southamptonu Garyho Nicolina by měl pětiletý Ashya nejprve podstoupit dva cykly chemoterapie, které by měly trvat několik týdnů. Teprve poté se rozjede do Prahy.

Channel 4 na svých stránkách spustí živý stream, který sleduje opětovné setkání rodičů se synem. Kanál dále přinesl slova paní Kingové, která britskou nemocnici obvinila z toho, že o jejich případu neřekla jediné slovo pravdy, jen aby si nepoškodila portfolio.

Manželé Kingovi opouštějí vazbu spolu s příbuznými
Zdroj: ČTK/AP

ABC News zveřejnily názory některých odborníků, jež se v celém případě stavějí na stranu Kingových. Bioetik newyorské univerzity Arthur Caplan shrnul v podstatě to, co se úřadům snaží veřejnost vysvětlit už nějakou dobu: tedy že rodiče nechtěli bránit léčbě, pouze chtěli vyzkoušet jinou variantu, která by mohla fungovat. Sky News zároveň dodávají, že jejich propuštění z vazby posvětil i premiér David Cameron, jenž uvedl, že je důležité, aby chlapec nastoupil na léčbu a aby byl opět se svou rodinou.

Daily Mail přinesl vyjádření právníka obžalovaných Juana Isidra Fernandeze Diaze, který své klienty označil za „oběť urážky na cti“. The Guardian zase připomíná YouTube videa, v nichž otec Ashyi ještě v southamptonské nemocnici dopředu oznámil, že synka nejspíš odvezou, protože už nemají jinou možnost.