Historik: Putin je šachista, který je před Západem pořád o tah napřed

Praha – „Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi do hlavy nikdo nevidí, ale můžete odhadnout způsob jeho myšlenek. Tak, jako těžko můžete čekat, že se dobrman bude chovat jako roztomilé koťátko, Putin vzešel z KGB a jeho způsob myšlení tomu odpovídá,“ řekl v Interview ČT24 Alexej Kelin historik z rodiny ruských protikomunistických emigrantů a bývalý člen Rady vlády pro národnostní menšiny.

Kelin se s Putinem osobně setkal dvakrát a pokaždé to podle něj byl úplně jiný člověk. „Když jsme se setkali v Praze na Hradě, tak byl schopen vnímat nějaké argumenty a diskutovat. Když jsem s ním mluvil podruhé v roce 2010 na zasedání Valdajského klubu, tak už to byl Caesar a nebyla s ním příliš řeč,“ vzpomínal.  

Putina označuje Kelin za šachistu, který je bohužel před Západem pořád o tah napřed. „Zná velmi dobře psychologii postsovětské společnosti a neméně dobře zná psychologii Západu a všechny jeho slabiny. Dokonale na tom umí hrát,“ podotkl. Postsovětská společnost je podle Kelina navíc postavená na lži, kterou bere jako přirozenou součást života: „Dá se tam jen na emoce a silné city. Proč by se měl Putin chovat jinak. Jde mu o to, aby udržel stabilitu svojí vlády, svého státu, a to se mu dokonale daří.“

Kelin: Řada Rusů stále s nostalgií vzpomíná na Sovětský svaz

V Rusech je mentalita silného vládce také po staletí zakořeněná. Krátký pokus o demokracii trval v roce 1917 jen několik měsíců: „Tato nepřipravená společnost potom skočila na špek zločinecké ideologii a uvěřila všem lžím a podvodům, že teď nastane ráj na zemi, budou všichni svobodní a dostanou půdu. Místo toho se de facto vrátili do období nevolnictví. To vše mentalitu ruského národa značně zdeformovalo. Revoluční cesta pak nemohla napravit deformace, které trvaly tři čtvrtě století.“

V Rusku muselo po revoluci dojít k výchově nové generace. Ta je ale po současné kampani zla, nenávisti a zabíjení opět ztracená. Elity Ukrajiny i Ruska sice touží po tom, aby měly demokratickou zemi, podle Kelina ale mají trochu naivní představu. „Domnívají se, že přijde Evropa a už zítra bude krásný pořádek a životní úroveň… Na obou stranách je plno falešných očekávání,“ podotkl.

Řada lidí v Rusku navíc s nostalgií stále vzpomíná na Sovětský svaz. Přispívá k tomu rovněž propaganda, která provází také konflikt na východě Ukrajiny. Většina Rusů na venkově nemá připojení na internet, u kterého je stejně cenzura. Jediné, co je důsledně všude zavedeno, je pokrytí televizním signálem prvního televizního kanálu.

Alexej Kelin: „Podle informací z televize považují lidé Západ za zdegenerovanou společnost, kterou může zachránit jedině Rusko. Inteligentní lidé by chtěli demokracii, ale s prostými lidmi je veliký problém, těm se dá těžko něco vysvětlit… Putin je velice inteligentní člověk a lidé kolem něj vědí, jak na to. Na rozdíl od našich novinářů, kteří nechápou, oč jde, a mluví jazykem ne zcela srozumitelným tamější společnosti."


Evropští politici proto podle Kelina postupují vůči Rusku diletantsky: „Mentalita je jiná, argumenty, které si myslíme, že tam zapůsobí, se úplně míjejí účinkem. Je potřeba se konečně poučit z dějin a neopakovat stále stejné chyby. Putin na to hraje a Západ mu k tomu dává spoustu argumentů.“