V Sierra Leone bude platit celostátní zákaz vycházení

Freetown Sierra Leone se pokusí zastavit šíření eboly celostátním zákazem vycházení. Nařízení bude platit čtyři dny  od 18. do 21. září. Přísné opatření by mělo zabránit dalšímu šíření choroby a umožnit zdravotníkům zjistit případy nákazy v raných stadiích. V zemi zemřelo od březnového propuknutí nákazy už skoro 500 lidí.

„Razantní přístup je nezbytný, pokud chceme šíření eboly jednou a provždy zastavit,“ řekl prezidentův zdravotnický poradce Ibrahim Ben Kargbo. Ebola řádí kromě Sierry Leone také v Guineji, Libérii a Nigérii. Jeden případ se objevil i v Senegalu. Pravděpodobně nezávisle na západoafrickém ohnisku propukla epidemie eboly rovněž ve středoafrickém Kongu.

Epidemie není pod kontrolou. A zřejmě ještě dlouho nebude  

Podle aktuálních údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) dosud onemocnělo na ebolu v západní Africe takřka 4 000 lidí. Při nynějším tempu postupu nákazy WHO odhaduje, že může trvat šest až devět měsíců, než se nemoc podaří dostat pod kontrolu. 

Za tuto dobu může být postiženo více než 20 tisíc lidí a odhadované náklady dosáhnou nejméně 490 milionů dolarů (asi deset miliard korun). Evropská unie v pátek oznámila, že na boj s ebolou v západní Africe poskytne celkem 144 milionů eur (téměř čtyři miliardy korun). 

V Evropě zatím vždy jen planý poplach

Podezření na nákazu virem eboly u pacientů ve Vídni i v Linci včera testy definitivně vyvrátily. V Mnichově pak planý poplach kvůli ebole uzavřel část hlavního nádraží. 

Ebola do Evropy zatím nepronikla. Testy většinou prokázaly malárii, která na počátku vykazuje stejné symptomy. V Evropě zemřel pouze španělský misionář Miguel Pajares, kterého úřady převezly do země přímo ze západní Afriky. Naopak nakažený Brit se po převozu do Londýna tento týden z nemoci zotavil.