Porošenko jednal s Putinem o trvalém příměří

Kyjev Příměří na východě Ukrajiny je „do značné míry dodržováno“, shodli se prezidenti Ruska a Ukrajiny. Vladimir Putin a Petro Porošenko spolu mluvili po telefonu o krocích, jež by zajistili příměří trvalé. Během ukrajinské krize zemřelo už zhruba 2 600 lidí.

Příměří na Ukrajině od včerejšího večera pořád platí, obě strany se ale obviňují z jeho porušení. Ukrajinští vojáci i vzbouřenci zůstávají na svých pozicích. Klid zbraní dojednali v Minsku zástupci Kyjeva, Moskvy, OBSE i povstalců. Dohoda mezi znesvářenými stranami obsahuje i výměnu zajatců. Ta by se mohla uskutečnit možná už dnes. 

„Otázka, jestli příměří vydrží, je velmi složitá, vůbec si nejsem jistý. Jsem si ale jistý tím, že Ukrajina jako stát a já jako její lídr děláme všechno proto, abychom měli mír v zemi. Udělám všechno, co bude v mých silách, abych zastavil tento masakr proti ukrajinskému lidu,“ prohlásil ukrajinský prezident. Podle Putina se oba státníci shodli, že budou „pokračovat v dialogu“.

Dohled OBSE a humanitární konvoje

Podle Porošenkova úřadu se lídři obou zemí shodli na nutnosti co největší přítomnosti zástupců Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kteří mají dohlížet na dodržování klidu zbraní. Důležitou součástí smíru má být i spolupráce v poskytování humanitární pomoci. Na východ země už míří první ze dvou ohlášených ruských humanitárních konvojů.

Martin Riegl, politický geograf z FSV UK 

„Kdybychom se podívali do historie politických internacionalizovaných konfliktů, tak jich byly stovky. Zpravidla příměří byla porušována. Ve prospěch příměří ale hovoří zájem vnějších aktérů, primárně Ruska, Unie a USA na tom, aby konflikt deeskaloval a zabránilo se dalším obětem. Na druhou stranu proti příměří hovoří fakt, že nebyly sladěny zájmy obou stran, které jsou stále silně protichůdné a zároveň nebyly vůbec vyřešeny požadavky separatistů. Nebyl vyřešen základní problém, což je územní celistvost Ukrajiny.“ 


Mírový proces v oblasti sleduje i Brusel. Ten se včera dohodl na nových sankcích, jež by měly platit od úterý. Kreml v takovém případě hrozí odvetou. Předchozí ruská opatření už pocítily hlavně evropské potravinářské firmy. Pokud ale klid zbraní vydrží, Moskva by se ale dalším opatřením mohla vyhnout.

Video Příměří funguje, shodli se Putin s Porošenkem
video

Příměří funguje, shodli se Putin s Porošenkem

Politický geograf: Ukrajina může skončit jako Jižní Osetie