Hollandova popularita se pomalu dotýká dna

Paříž - Sestup do pekel – tak popisuje francouzský tisk propad prezidenta Francoise Hollanda na úplné dno popularity. Těsně před půlkou svého pětiletého mandátu je jeho obliba na pouhých 13 procentech. Ukázaly to výsledky nového průzkumu ústavu TNS-Sofres. V moderních dějinách Francie je to něco nevídaného. Od nástupu k moci na jaře 2012 není Hollande s to oživit francouzskou ekonomiku a snížit nezaměstnanost. Od začátku roku již dvakrát obměnil vládu. Zatím poslední ranou je kniha jeho bývalé oficiální přítelkyně, kde se veřejně propírá jeho soukromí.

Bývalý premiant propadl u veřejnosti hned v prvním týdnu školního roku. Rozpadla se mu vláda, nezaměstnanost stoupá a všichni se baví na jeho účet. Knihu si první den koupilo 50 tisíc lidí. „Potvrzuje to, že kolem něj vládne chaos, že nic nedrží pohromadě,“ poznamenal výzkumník veřejného mínění Emmanuel Rivière. 

Hollandova expartnerka: Socialista, který nemá rád chudé

Kniha Valérie Trierweilerové zavádí čtenáře tam, kam dosud nikdy nesměli: do ložnice i do postele francouzského prezidenta. Šťavnatě popisuje jejich rozchod poté, co vyšla najevo Hollandova aféra s herečkou Julie Gayetovou. Vykresluje ho jako studeného manipulátora. A co je horší, tvrdí o něm, že bytostně nemá rád chudé lidi. Pro socialistu je to v podstatě likvidační obvinění. „Možná Valérie takové věci říkat neměla, ale očividně prostě chtěla říct pravdu,“ konstatovala šéfredaktorka časopisu Paris Match Catherine Schwaabová. 

Hollande se včera proti tvrzením Trierweilerové ohradil. „Jsem ve službách chudých, to je smysl mé existence,“ řekl novinářům na summitu NATO v Británii. Také prohlásil, že přes veškeré své potíže a nepříznivé výsledky v průzkumech neodstoupí a setrvá do konce svého mandátu. 

Prezident s sebou ale táhne ke dnu i populárního premiéra Manuela Vallse. Jeho obliba prudce klesla z téměř padesáti na pouhých třicet procent. Prezident mu přesto může závidět. „Všichni už vědí, že (Hollande) je chladný a pedant, a že nemá rád lidi,“ konstatoval Pařížan Yann Le Foll. Pravicový tisk vyzval, aby prezident využil svého ústavního práva a v případě prohloubení současné politické krize rozpustit parlament a vyhlásit předčasné parlamentní volby. 

Ze všeho těží krajní pravice. Její šéfka Marine Le Penová by podle posledních průzkumů vyhrála první kolo prezidentských voleb v jakémkoli případě. A vyhrála by i druhé, pokud by proti ní stál Francois Hollande.