Britský chlapec je připraven k cestě do Prahy, o přijetí se rozhodne ráno

Malaga (Španělsko) – Pětiletý britský chlapec Ashya King, který trpí rakovinou a zatím pobývá ve zdravotnickém zařízení v jihošpanělské Malaze, pravděpodobně do pondělního rána odcestuje do Prahy. Vedení španělské nemocnice oznámilo, že je připraven řádně vybavený letoun, který byl podle chlapcových rodičů poslední podmínkou nutnou pro cestu. Rodiče nemocného chlapce chtějí, aby absolvoval protonovou terapii v Praze, neboť tento druh léčby Británie nenabízí. O tom, zda ho Protonové centrum přijme, však lékaři rozhodnou až na poradě v pondělí ráno.

Ashya King může podle ředitele malazské dětské nemocnice Manuela Paze odcestovat do Prahy během noci na pondělí či v pondělí ráno, uvedla BBC. Španělský zpravodajský portál Diariosur.es uvedl, že místní úřady požadovaly, aby rodina zajistila letadlo vybavené potřebnou lékařskou technikou. To se již podařilo zajistit, cesta tak je možná.

Ačkoli již dříve znělo z Prahy, že bude Ashaya King přijat, podle posledních vyjádření není přijetí pětiletého pacienta, který trpí nádorem na mozku, ještě zcela jisté. Podle pražského Protonového centra jeho převzetí závisí na pondělním jednání lékařů v motolské nemocnici. „Rodina byla informována o tom, že v pondělí mezi 08:00 a 10:00 zasedne motolské konzilium lékařů, které jediné může rozhodnout o hospitalizaci Ashyi. Rodina řekla, že rozhodnutí motolských lékařů respektuje a počká, až se jim ozveme,“ uvedla marketingová ředitelka Protonového centra Iva Taťounová.

Kingovi odvezli chlapce 28. srpna z nemocnice v Southamptonu bez vědomí lékařů do Španělska. Británie je podezírala ze zanedbání péče a vydala na ně zatykač. Kingovi skončili ve Španělsku tři dny ve vazbě a Ashya v nemocnici v Malaze. Rodina však vysvětlila důvody svého počínání, když zveřejnila několik videí. Vyšlo najevo, že rodiče usilují o protonovou léčbu a že na ni chtěli získat peníze prodejem nemovitosti ve Španělsku.