Povodně v Indii a Pákistánu mají už 350 obětí, pršet bude dál

Islámábád - Přes 350 lidí přišlo o život během rozsáhlých povodní na východě Pákistánu a severu Indie. V oblasti zasahují stovky záchranářů. V provincii Paňdžáb je situace natolik kritická, že se s evakuací musejí pomáhat i vojáci. Povodně způsobily přívalové deště. Podle předpovědi má navíc v nejbližších dnech v regionu znovu pršet. Je tak pravděpodobné, že počty obětí budou dále stoupat; některé oblasti voda odřízla od spojení s okolním světem.

Obě země nasadily do boje proti povodním armádu s vrtulníky, letadly a loděmi. V Pákistánu si záplavy od čtvrtka vyžádaly nejméně 205 mrtvých a poškodily nebo úplně zničily stovky domů. V Indii si deště a záplavy vyžádaly více než 150 obětí; více než 14 800 lidí ze zatopených oblastí zachránila armáda a do postižené oblasti bylo vysláno 50 zdravotních týmů, uvedlo v prohlášení ministerstvo obrany. „Tisíce lidí jsou odříznuté vodou. Přesný počet obětí a rozsah škod zatím není možné zjistit. Dál pátráme po mrtvých,“ řekl vysoký policejní důstojník indické oblasti Džammú Rádžéš Kumár.

Katastrofická situace je v indickém městě Šrínagar, které má 900 000 obyvatel. Část města se ocitla pod vodou, která strhla telefonní vedení, a některé oblasti jsou zcela odříznuté od spojení s okolním světem. Podle indického premiéra Nárendry Módího, který postiženou oblast navštívil, jsou povodně „národní katastrofou“.  

Pákistán zažívá smrtící povodně spojené s monzuny už čtvrtý rok po sobě. V roce 2010 si nejhorší záplavy v dějinách Pákistánu vyžádaly téměř 1 800 obětí a zasáhly 21 milionů lidí, což vyvolalo rozsáhlou humanitární krizi.