Britská královská rodina očekává dalšího potomka

Londýn - Britský následník trůnu princ William a jeho manželka vévodkyně Kate očekávají druhé dítě. Před rokem se jim narodil chlapec - princ George. Podobně jako při prvním těhotenství i nyní vévodkyně Kate trpí silnými ranními nevolnostmi a musela být ošetřena lékaři. Královna i premiér David Cameron již oznámili, že je novina potěšila.

„Jejich královské Výsosti vévoda a vévodkyně z Cambridge s potěšením oznamují, že vévodkyně z Cambridge čeká své druhé dítě. Královna a členové obou rodin jsou zprávou nadšeni,“ stojí v prohlášení paláce.

Zprávy o těhotenství Kate se objevily už v červenci. Nyní vypuklo v britských médiích hotové pozdvižení, konstatoval publicista Jan Jůn. „Všechny televizní a rozhlasové stanice i weby to mají nebo měly ve zpravodajství na prvním místě,“ podotkl Jůn. S narozením prince George se to ale prý srovnat nedá. Zatím se neví, jestli dalším potomkem oblíbeného páru bude chlapeček, nebo holčička.

Radostnou novinou je potěšen nejen královský palác, ale i premiér David Cameron, který ihned na Twitter napsal, že je zprávou nadšen. Vévodkyně Kate stejně jako v případě prvního těhotenství trpí velkými nevolnostmi, nicméně není hospitalizována v nemocnici.

Publicista Jan Jůn k reakci Británie

„Má to pozitivní význam. Všichni vedoucí političtí představitelé od premiéra Camerona přes šéfa opozice Milibanda až po skotského separatistu Salmonda gratulovali královské rodině. Za tím se skrývá prostý fakt, že mladá rodina Cambridgů je všeobecně oblíbená, tudíž když se jim narodí další dítě, tak to ve veřejnosti utvrdí oblibu nejmladší generace.“


Princ George oslavil první narozeniny
Zdroj: ČTK/ZUMA
Autor: John Stillwell/Pool

Vévodkyně z Cambridge musela také narychlo zrušit nadcházející oficiální akce. Zda se zúčastní první samostatné zahraniční cesty, kdy má koncem tohoto měsíce navštívit Maltu, není zatím jasné. Oznámení o druhém těhotenství Kate přichází po roce a dvou měsících od narození prvního potomka, prince George, který oslavil své první narozeniny 22. července.

Nadcházející potomek bude čtvrtým následníkem trůnu v pořadí. „Bratr prince Williama Harry bude tímto odsunut na páté místo. Od druhého Williamova dítěte se neočekává, že by panovalo, musí mít program pro život – charitativní činnosti a podobně, aby mělo co dělat,“ připomněl publicista Jůn.