Rozbijí Skotové Británii? Po posledním průzkumu bije Londýn na poplach

Londýn – Žádná panika prý není na stole. Šéf kampaně Better Together Alistair Darling odmítl, že by plán poskytnout Skotsku větší autonomii byl znamením zoufalství britské vlády. Šok vyvolal v Británii poslední průzkum, v němž poprvé zvítězili příznivci skotské nezávislosti. Zastánci jednotné Británie mobilizují. Premiér David Cameron se sešel s královnou Alžbětou II., a spojil síly dokonce i s vůdcem opoziční labouristické strany. Kvůli obavám z budoucího vývoje se otřásly trhy: britská libra poklesla vůči dolaru na nejnižší hodnotu od loňského listopadu. Referendum proběhne za 10 dnů.

Průzkum agentury YouGov pro nedělník The Sunday Times vůbec poprvé ukázal převahu těch, kdo si přejí odtržení Skotska od Británie. Pro nezávislé Skotsko by podle něj hlasovalo 51 procent voličů, proti 49 procent. „Jsou to velmi povzbuzující čísla a odráží to, co zjišťujeme mezi lidmi během kampaně po celé zemi,“ uvedla Nicola Sturgeonová, místopředsedkyně Skotské národní strany (SNP).

Na překvapivý vývoj zareagoval už v neděli ministr financí George Osborne. Ten Skotům slíbil další kroky vedoucí k větší autonomii v oblasti daní, sociální politiky a rozpočtu. Londýnská vláda přitom před dvěma roky větší autonomii zablokovala.

Snaží se nás uplatit, míní zastánci nezávislého Skotska

Podle šéfa skotské vlády Alex Salmond se Londýn snaží Skoty uplatit. „Když se jim nepodařilo Skoty zastrašit, snaží se nás nyní evidentně podplatit,“ uvedl předseda Skotské národní strany (SNP). „Propadají panice, protože prohrávají,“ tvrdí. Bývalý britský ministr financí Darling ale tvrdí, že mezi zastánci jednotné Británie kvůli posledním číslům rozhodně žádná panika nevypukla. „Jsme nyní v situaci, kdy poměr v referendu může ovlivnit každý jednotlivý volič,“ připustil nicméně v rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC Radio 4.

Kampaň proti nezávislosti Skotska
Zdroj: ČTK/AP/Scott Heppell

Darling o britské nabídce  

„Jsme v pozici, kdy by mohl výsledek zvrátit každý volič. Ale já jsem si jistý, že vyhrajeme, protože máme velmi silnou a pozitivní vizi toho, čím Skotsko může být. Posílit skotský parlament můžeme, aniž bychom museli rozbít zemi.“ 


Labouristé vyrazí na skotské turné

Podle deníku The Daily Telegraph nyní představitelé britské vlády ladí s opozicí detaily přesvědčovací kampaně. Labouristé plánují šestidenní turné po Skotsku, kterého se zúčastní 150 poslanců. Společný zájem svede na jedno pódium i dva velké rivaly - bývalého ministerského předsedu Gordona Browna a současného šéfa labouristické strany Eda Milibanda.  

Britská média po jednání premiéra Camerona s královnou uvedla, že podle zdrojů z královského paláce je Alžběta II. „zděšena“ možností, že by Skotsko Spojené království opustilo. Takový scénář by prý spustil ústavní krizi. Oficiálně však Buckinghamský palác vzkázal pouze to, že královna zachovává v politických záležitostech neutrální postoj.

Bude to dramatické, slibují komentátoři  

Političtí komentátoři se shodují, že referendum o budoucnosti Skotska bude velmi dramatické. Přinejmenším psychologickou výhodu přitom nyní mají zastánci nezávislosti, kterých podle průzkumů stále přibývá.  

V referendu lidé budou odpovídat na otázku: Mělo by být Skotsko nezávislou zemí? Pokud by zastánci nezávislosti zvítězili, následovala by asi hlavně jednání o budoucí měně, rozdělení státního dluhu, severomořských zásob ropy a plynu a o britských jaderných ponorkách, které se nacházejí právě na základnách ve Skotsku. Nezávislost by pak vstoupila v platnost pravděpodobně 24. března 2016.

Libra
Zdroj: ISIFA/Thinkstock
Autor: iStockphoto

Britská libra okamžitě zareagovala propadem
   
„Poslední průzkum je velkým budíčkem pro všechny investory, kteří dosud nepočítali s rizikem schválení nezávislosti (Skotska),“ uvedl analytik Alexandre Baradez ze společnosti IG France. Britský akciový trh zahájil dnešní obchodování poklesem, v jehož čele stály podniky sídlící ve Skotsku, například Royal Bank of Scotland. Britská libra se vůči dolaru propadla až na 1,6104 dolaru, nejníže od loňského listopadu.

Skončí Skotsko jako Quebec?

Kanadský Quebec už dvakrát svou nezávislost v referendu odmítl, téma samotné ale nikdy nevymizelo. Přestože má tato provincie pocit, že je národem v národu, zůstává i nadále v Severní Americe hovořící anglicky anomálií, píše BBC.

První referendum o nezávislosti skončilo poměrně nevyváženým výsledkem, kdy 59 procent voličů vyjádřilo své přání zůstat součástí Kanady a 40 procent voličů zvolilo cestu odtržení. Výsledek druhého referenda byl naopak velmi těsný, federalistům se ovšem i tak podařilo, v poměru 50 ku 49 procentům hlasů, nacionalisty vytlačit.

Provincie v současnosti tvoří téměř jednu pětinu kanadské ekonomiky. Nezávislý Quebec by tak byl 44. největší ekonomikou na světě, hned v těsné blízkosti za Norskem. Přestože by Quebec jen stěží byl chudou zemí, mohl by poměrně snadno být o něco chudší než v současnosti. Díky stárnoucí populaci a nezaměstnanosti vyšší, než je průměr, je totiž provincie příjemcem finančních prostředků pocházejících od federální vlády.

Nejistota ohledně budoucí měny, možný odliv investic a případné komplikace na trhu dostatečně rozšířily nervozitu mezi lidmi a přesvědčily tak i některé voliče nakloněné nezávislosti o nutnosti uchovat status quo.