Ukrajina zažila klidný den, v Mariupolu je zákaz nočního vycházení

Kyjev - Radnice východoukrajinského Mariupolu ve dvou městských čtvrtích vyhlásila zákaz nočního vycházení a řadu dalších opatření, která mají zabránit pronikání proruských vzbouřenců. Ve dne smějí do ohrožených čtvrtí vstoupovat jen místní lidé, vozidla se nesmějí pohybovat vyšší rychlostí než 40 kilometrů za hodinu. Příměří na jihovýchodě země se dodržuje a Ukrajina prožila po dlouhé době první klidný den.

Před vyhlášením příměří ukrajinská armáda minulý týden zastavila oddíly separatistů východně od města, občasné přestřelky se ale z linie obrany ozývaly i po vyhlášeném zastavení palby. Půlmilionový přístav na březích Azovského moře v pondělí navštívil prezident Petro Porošenko, který obyvatelům slíbil posílení obrany a dodávky nových zbraní. Po jeho odjezdu radní oznámili, že na východě města platí s okamžitou platností zákaz vycházení v době od osmé hodiny večerní do šesté hodiny ranní. Tyto kroky mají „přispět k obraně státu a potlačení teroristické činnosti“. Zpřísněný režim platí ve dvou městských obvodech položených nejblíže linii fronty.

Povstalecká tisková agentura Novorossija dnes zveřejnila situační mapu bojové zóny na jihovýchodě Ukrajině, která údajně zachycuje aktuální postavení povstaleckých oddílů a hranice oblastí, které ovládají. Město Mariupol podle mapy separatisté sevřeli z východu a ze severu.

Příměří na Ukrajině se zatím dodržujeVýchod Ukrajiny dnes po dlouhé době prožil skutečně klidný den. Podle informace mluvčího ukrajinské armády se příměří v Doněcké a Luhanské oblasti dodržuje a situace je stabilní. Vzbouřenci prý ale zejména v okolí Luhansku přeskupují síly a posilují pozice. Od pátečního vyhlášení příměří přišlo o život pět ukrajinských vojáků a dalších 33 utrpělo zranění. Separatisté zatím propustili 648 z přibližně 1 200 zajatých ukrajinských vojáků.


Putin znovu hovořil s Porošenkem

Ruský prezident Vladimir Putin dnes Porošenka znovu ujistil o připravenosti Ruska napomáhat mírovému řešení ukrajinského konfliktu. Během telefonického rozhovoru zdůraznil význam toho, aby strany vnitroukrajinského konfliktu zajistily stabilní režim příměří na jihovýchodě země. Oba politici spolu o řešení krize telefonicky hovořili už v sobotu a v pondělí. Dnešní rozhovor obou státníků byl podle ruských médií věnován i aktuálním tématům hospodářské spolupráce.

Vladimir Putin a Petro Porošenko
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Christophe Ena

USA s vyhlášením sankcí počkají na vývoj situace na Ukrajině

Spojené státy oznámily, že dokončují balík nových protiruských sankcí, které mají zasáhnout rezorty obrany, energetiky a financí. Jejich vyhlášení ale bude podle ministerstva zahraničí záviset na vývoji situace na východě Ukrajiny v příštích dnech. Washington tak zaujal vyčkávací postoj obdobně jako Evropská unie, která v pondělí formálně nové protiruské sankce schválila, jejich vyhlášení se ale rozhodla o několik dní odložit. Důvodem je nadějné příměří, které koncem minulého týdne vyjednali zástupci Kyjeva a východoukrajinských povstalců v běloruském Minsku. Velvyslanci EU mají vývoj na Ukrajině znovu vyhodnotit ve středu.