Hollande v pondělí uspořádá mezinárodní konferenci o Iráku

Paříž - Francouzský prezident Francois Hollande oznámil, že příští pondělí se v Paříži uskuteční mezinárodní konference o míru a bezpečnosti v Iráku. Kvůli přípravám konference Hollande v pátek navštíví Irák. Tam se v poslední době zkomplikoval vývoj poté, co severní území ovládli radikální ozbrojenci z Islámského státu (IS). Svůj plán postupu proti radikálům z IS představí ve středu večer i americký prezident Barack Obama.

Pařížské konference, kterou zahájí Hollande společně se svým iráckým protějškem Fuádem Masúmem, se mají zúčastnit vedoucí činitelé regionálních a světových mocností. V Iráku chce Hollande nabídnout podporu Francie v boji proti povstalcům z hnutí Islámský stát, uvádí se v prohlášení Elysejského paláce.

V pondělí by měl do Bagdádu a metropole iráckého Kurdistánu Irbílu odcestovat český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Jednat by tam měl hlavně o dodávce munice, kterou schválila česká vláda jako pomoc kurdským milicím v boji s islamisty. Zbraně nabídly také Británie či Německo. Spojené státy zase irácké armádě a kurdským bojovníkům pomáhají cílenými leteckými údery. Hollande minulý týden oznámil, že Francie je připravena se zapojit do koalice proti IS, pokud o to Irák požádá a schválí OSN.

Islámský stát je hrozbou pro celý region. Ovládá území rozlohou srovnatelné s Maďarskem. Kontroluje velká města i ropné vrty na pomezí Sýrie a Iráku. Ničí opozici, masakruje příslušníky jiných náboženství. Extrémisté z IS dokázali, co nikdo předtím: sjednotili irácké šíity se znepřátelenými Kurdy, přispěli k pádu radikálního šíitského premiéra Núrího Malikího, čímž dali vzniknout nové irácké vládě, která si dala za úkol vládnout ve prospěch všech Iráčanů, a přiměli dokonce Spojené státy, aby opět vojensky zasahovaly v Iráku. Znepřátelili si také všechny arabské země, které se obávají, že IS rozmetá současné uspořádání na Blízkém východě. „V Iráku nejde jen o to, že ozbrojená teroristická skupina napadla irácké instituce. Tentokrát je ohrožena sama existence státu Irák. A také existence jiných států v oblasti,“ prohlásil šéf Ligy arabských států Nabíl Arabí.

Obama představil členům Kongresu plán na boj s IS v Iráku a Sýrii

Se svými plány, jak proti islamistům postupovat, vystoupí ve středu americký prezident Barack Obama. Kampaň by měla trvat až tři roky. První etapa spočívající v leteckých úderech už začala. Další fáze počítá s výcvikem a vybavením irácké armády i spojeneckých milicí, konečnou fází pak je zničení jednotek IS na území Sýrie. Je ale jasné, že Washington nepošle své vojáky bojovat přímo na iráckou půdu.

Na svém úterním setkání s vybranými zástupci obou komor amerického parlamentu Obama uvedl, že má dostatečné pravomoci, aby podnikl akci proti radikálům z IS. Znamená to, že Bílý dům nebude žádat Kongres o schválení svého plánu na zničení teroristického hnutí v Iráku a Sýrii. Obama prý uvítá jakoukoli akci Kongresu, která podpoří jeho snahu a „ukáže světu, že USA jsou jednotné ve snaze porazit hrozbu Islámského státu“.

Při atentátu v Sýrii údajně zahynuly na tři desítky šéfů radikálních islamistů

Přinejmenším 28 čelných představitelů radikální syrské povstalecké skupiny Ahrár aš-Šám včetně jejího velitele prý zahynulo při sebevražedném atentátu na severovýchodě země. Neznámý útočník se údajně odpálil na setkání velitelů skupiny v provincii Idlib. Zahynul přitom prý i vůdce radikálů Hasan Abbúd.

Ahrár aš-Šám je jednou z předních militantních skupin bojujících v Sýrii proti režimu prezidenta Bašára Asada, je součástí sedmičlenné organizace známé jako Islámská fronta. Skupina prý patří mezi blízké spojence teroristické sítě al-Káida v zemi.

Už letos v únoru zemřel při sebevražedném útoku v Aleppu tehdejší velitel skupiny Abú Chálid Súrí. Za jeho smrtí stála prý tehdy jedna z mnoha radikálních skupin v Sýrii - Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL). Této skupině, dnes známé jako Islámský stát, se v červnu během bleskové ofenzivy podařilo obsadit rozsáhlá území na severu Iráku a postupně získala dominantní postavení mezi islamisty také v samotné Sýrii.