Ve vojenských táborech „dělají“ z rozmazlených Číňanků chlapy

Peking - V Číně provozují vojenské tábory pro rozmazlené děti neboli „malé císaře“, jak se jim v Říši středu přezdívá. Jsou jich tu miliony – převážně kvůli dlouhodobé čínské politice jednoho dítěte. Některé z jedináčků jejich rodiče posílají právě do vojenských táborů, kde se mají naučit disciplíně a věcem potřebným pro život.

Učitelé a vychovatelé si na malé rozmazlené Číňánky stěžují již dlouhé roky. Některé z menších dětí nejsou například zvyklé se samy ani mýt. Podle nedávné studie australských vědců se v Číně zvyšuje počet málo zdatných jedinců, kteří nejsou tak soutěživí jako jiné děti, mají strach riskovat a nedůvěřují tolik ostatním lidem.

„Vštěpujeme dětem disciplínu,“ konstatoval Čao Che-šan, který před pěti lety založil první takový tábor v jižní části Pekingu. Dnes je má po celé zemi a o letošních prázdninách jen táborem v Pekingu prošlo již asi 2 000 dětí ve věku sedm až sedmnáct let.

„Naši chlapci jsou zženštilí. Tady dáváme jejich životu opět jasný řád. U nás se naučí vlastenectví, týmovému duchu a disciplíně,“ vypočítává výhody výcviku jeden z instruktorů tábora Kan Šao-sung, který sám prošel skutečným vojenským výcvikem. „Každému třetímu dítěti se tu stýská po domově. Říkám jim: Jste vojáci a vojáci nebrečí,“ dodal instruktor.