Zeman v sídle OECD ujišťoval o brzkém přijetí eura

Paříž – Prezident Miloš Zeman na závěr své návštěvy Francie zopakoval závazek Česka přijmout euro. Zeman patří dlouhodobě k stoupencům co nejrychlejšího vstupu do eurozóny – rád by do ní vstoupil během pěti let, což dnes pronesl i v pařížském sídle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Kromě toho Zeman hovořil také o korupci a jejím vnímání v Česku. Právě ekonomika byla leitmotivem Zemanovy cesty do Paříže. Česká hlava státu se zde oficiálně představila po 11 letech.

„V hloubi sebe doufám, že euro bude přijato do roku 2020, možná i dříve,“ řekl Zeman vyslancům OECD s tím, že Česko splňuje potřebná maastrichtská kritéria. Nízkou podporu přijetí eura mezi Čechy přisuzuje „strachu z neznáma“.

Český prezident se nejprve setkal s generálním tajemníkem OECD Angelem Gurríou, který ho podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka seznámil s nejnovějšími zprávami OECD o České republice. Při setkání s vyslanci pak Zeman odpovídal na jejich dotazy a mluvil i o korupci v Česku. Ta je podle něj v současné době na podobné úrovni jako v dalších evropských zemích, její vnímání prý ale zhoršují průzkumy, které jsou založeny pouze na subjektivních názorech lidí.

Zeman se dnes také setkal s předsedou Národního shromáždění Claudem Bartolonem a generální ředitelkou UNESCO Irinou Bokovou. Podle Ovčáčka se prezident s Bartolonem bavili například o konfliktu na Ukrajině, přičemž Zeman ocenil, že i nadále trvá tamní příměří. Dalšími tématy byly energetika a případný nový tendr na dostavbu Temelína, o který by měla zájem francouzská společnost Areva, nebo přijetí eura. Probírali také chystanou návštěvu skupiny francouzských poslanců v Česku.

Včerejší program Zeman strávil hlavně jednáním s prezidentem Francoisem Hollandem. Od toho si vyslechl třeba poděkování za nasazení českých vojáků během operace v africkém Mali. Dohodla se také společná organizace česko-francouzského fóra. Zeman mimo jiné poznamenal, že by byl rád, kdyby se francouzskou vysokorychlostní železnici TGV, která nyní končí ve Frankfurtu, podařilo prodloužit do Prahy a dále. Asi hodinového rozhovoru obou prezidentů se zúčastnil i ministr financí Andrej Babiš.

Kromě rozhovorů přišla řada také na oficiality a gesta – Zeman se stihl poklonit například u pomníku československým legionářům u pařížské Invalidovny nebo u hrobu aktivistky Natalie Gorbaněvské, známé svou účastí na moskevské demonstraci proti okupaci v roce 1968.