Podle soudkyně Pistorius nevraždil. Trest si vyslechne zítra

Pretoria – Handicapovaný atlet Oscar Pistorius se podle soudu v Pretorii nedopustil vraždy. Soudkyně při čtení rozsudku nejdříve zamítla i úmyslnou vraždu, za niž atletovi hrozilo doživotí. Střelba na dveře, za kterými se skrývala Reeva Steenkampová, byla „nedbalostí“. Soudkyně začala číst rozsáhlý rozsudek dnes ráno, konečný verdikt oznámí zítra.

„Stát nedokázal nade vši pochybnost prokázat, že je obžalovaný vinen z úkladné vraždy. Pro prokázání tohoto závěru neexistuje dostatek důkazů,“ uvedla dnes soudkyně Thokozile Masipaová. Za úkladnou vraždu hrozilo atletovi 25 let až doživotí.

Pokud bude Pistorius, který čelí také obviněním z nedovoleného ozbrojování a střelby na veřejnosti, uznán vinným ze zabití, může mu soudkyně udělit trest od pokuty po 15 let vězení. Možné je stále i zproštění viny.

Masipaová ve spisu, který má podle zahraničních médií přes 100 stran, rozebírá jednotlivá obvinění a stanoviska obžaloby a obhajoby k předloženým důkazům. Pro obvinění z vraždy podle ní státní zástupce nepředložil dostatek přesvědčivých důkazů. Také výpovědi svědků včetně samotného Pistoriuse se soudkyni jevily jako nespolehlivé a plné rozporů. Jako nedůvěryhodné označila i výpovědi Pistoriusovy sousedky o křiku Reevy krátce před střelbou.

Video Události: Doživotí se Pistorius vyhnul
video

Události: Doživotí se Pistorius vyhnul

Šestinásobný paralympijský vítěz vloni na Svatého Valentýna zastřelil Steenkampovou ve svém domě. Sedmadvacetiletý Pistorius u soudu přiznal, že přítelkyni zastřelil, popírá ale, že by ji úmyslně zavraždil nebo že by s ní měl osudného večera spory. Tvrdí, že šlo o nešťastnou náhodu, protože se domníval, že je za dveřmi koupelny zloděj. Podle obžaloby modelku po hádce zavraždil.

Proces se slavným běžcem s podkolenní amputací obou nohou trvá od 3. března, uskutečnilo se 41 jednacích dnů. Pistorius se před soudem omluvil rodině zastřelené přítelkyně. Na svoji obhajobu mimo jiné uvedl, že trpí úzkostmi. Z rozhodnutí soudu proto podstoupil psychiatrické vyšetření a po dobu 30 dnů strávil vždy sedm hodin na specializované klinice. Žádná duševní porucha se ale u handicapovaného sportovce nepotvrdila a posudek konstatoval, že Pistorius byl v době spáchání činu za své jednání trestně odpovědný.

V JAR nerozhoduje o vině obžalovaného porota, ale pouze soudce, který sám posoudí předložené důkazy. Své rozhodnutí musí podložit dostatečným množstvím argumentů. Před samotným vynesením rozsudku nejdříve shrne celý proces, připomene výpovědi všech svědků i znalecké posudky.

Jihoafrický proces století

Ostře sledovaný proces vysílalo živě několik televizních stanic včetně speciálního kanálu, který se mu věnoval 24 hodin denně. Nad soudní budovou dokonce kroužil dron s kamerou. Proces vyvolal ohromný ohlas po celém světě, řada zahraničních médií přenášela soudní jednání živě.