Na Ukrajině už padly dva tisíce ruských vojáků, tvrdí Kyjev

Kyjev/Moskva – Podle Kyjeva už od počátku ozbrojených srážek zahynuly dva tisíce příslušníků ruské armády a dalších osm tisíc jich bylo zraněno. Úřady dnes také informovaly o seznamu ruských novinářů, kterým bude zakázán vstup na Ukrajinu. Bývalý hlavní vůdce donbaských vzbouřenců a „ministr obrany“ proruské Doněcké lidové republiky Igor Girkin-Strelkov dnes hovořil o zrádcích v okolí ruského prezidenta a kritizoval dohody z Minsku, na jejichž základě na Ukrajině už bezmála týden trvá příměří.

Údaje o úpočtu padlých a zraněných příslušníků ruské armády dnes s odvoláním na informace ukrajinské rozvědky zveřejnil v Kyjevě armádní mluvčí Andrij Lysenko. Podle Lysenka byli mrtví Rusové příslušníky 18 jednotek ruské armády dislokovaných v deseti ruských oblastech. Moskva přítomnost svých vojáků na východě Ukrajiny nadále popírá. 

Ukrajinská armáda prý vyrovnala frontové linie

Lysenko dále uvedl, že ukrajinská armáda vyrovnala frontové linie v Doněcké a Luhanské oblasti a stáhla jednotky z míst, kde jim hrozilo obklíčení. Oblast kontrolovaná povstalci se tak zvětšila. Kterých regionů se stahování vojsk týká, mluvčí neupřesnil. Linie obrany je nyní podle Lysenka pevná a vylučuje vznik pastí, z nichž by se ukrajinští vojáci museli probíjet.

Lysenko rovněž řekl, že ukrajinští pohraničníci nekontrolují zhruba sto kilometrů rusko-ukrajinské hranice. Jde o jihovýchodní sektor hranice, jejíž celková délka přesahuje 1500 kilometrů. „Ruská bojová technika se v těchto oblastech volně a pravidelně přes hranice přesouvá. Zaznamenáváme tam jak příjezd posil, tak stahování ruské techniky,“ řekl dále. Přes hraniční přechod Izvaryne, který povstalci kontrolují, podle ukrajinských médií jen dnes přejelo 12 ruských tanků a kolona 48 ruských obrněných transportérů. Vzbouřenci mají pod kontrolou rovněž hraniční přechod Dolžanskyj v Luhanské oblasti a přechod u města Novoazovsk na pobřeží Azovského moře.

Ukrajina zakázala vstup 35 ruským novinářům

Ukrajina sestavila seznam 35 ruských novinářů, jejichž přítomnost na Ukrajině je nežádoucí. Jména ale rada pro rozhlasové a televizní vysílání nezveřejnila s odůvodnění, že je to v kompetenci ukrajinské tajné služby SBU. Vznik černého seznamu je reakcí Kyjeva na údajně pomlouvačnou nacionalistickou kampaň, kterou zejména ruská státní média rozpoutala proti Ukrajině po pádu proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

V Moskvě se spekuluje, že na seznamu je generální ředitel státní agentury Rossija segodňa Dmitrij Kiseljov, novinář, pravoslavný kněz a velkoruský nacionalista Ivan Ochlobystin nebo ředitel celostátní televizní stanice Pervyj kanal Konstantin Ernst. Kyjevské úřady už dřív zakázaly několika ruským novinářům vstup do země a nejméně pět ruských žurnalistů na východě Ukrajiny zahynulo, když ilegálně překročili hranice s jednotkami ruských „dobrovolníků“.

Příslušníci ukrajinských milicí z praporu Ajdar
Zdroj: ČTK/ZUMA
Autor: Sergii Kharchenko

Ukrajina v úterý z rozhodnutí kyjevského městského soudu zakázala šíření signálu 15 ruských televizních stanic na ukrajinském území. Kromě hlavní stanice Pervyj kanal se zákaz vztahuje na zpravodajskou stanici Rossija 24, hojně sledovanou stanici NTV nebo prokremelský televizní bulvár Life News. Podle kyjevských médií se uvažuje i o uzavření ukrajinských odboček některých ruských tištěných médií.

Girkin-Strelkov se obořil na „zrádce“ v Putinově okolí

S nelítostnou kritikou nejmenovaných „zrádců“ ve vládních úřadech moskevského Kremlu se dnes ze svého moskevského útočiště ozval Igor Girkin-Strelkov, ještě nedávno hlavní vůdce donbaských vzbouřenců a „ministr obrany“ proruské Doněcké lidové republiky. Někdejší ikona separatistů v rozhovoru pro agenturu Novorossija obvinila „pátou kolonu“ řízenou z ciziny, že se vloudila do bezprostředního okolí prezidenta Vladimira Putina a zmařila naději na konečné vítězství separatistů v Doněcké a Luhanské oblasti.

Girkin-Strelkov, údajný plukovník ruské vojenské rozvědky, řídil dlouhé týdny akce separatistů nejprve ve východoukrajinském Slavjansku a po jeho pádu do rukou ukrajinské armády i v Doněcku. V polovině srpna se ale prý Moskvě znelíbil, vzdal se funkce „ministra obrany“ a byl přesunut z Doněcka do Moskvy. Rusko podle nepotvrzených informací na jeho odchodu z bojiště trvalo tak důrazně, že dokonce hrozilo zastavením dodávek vojenské techniky a posil povstalcům.

Svým odpůrcům v kuloárech Kremlu se nyní ruský agent rozhodl pomstít. Blíže neupřesnění vlastizrádci řízení ze zahraničí se podle něj do Kremlu dostali už na počátku 90. let minulého století a podepsali se na rozpadu SSSR. V nejvyšších vrstvách státní moci přežili až dodnes. „Právě oni zastavili vítězný útok armády Nového Ruska a zabránili tomu, aby povstalci juntu dobili. Před našima očima se do věci vložily síly, které bezmála zahubily jaro ruského národa a nevynechaly žádnou příležitost, aby zničily osvobozenecké hnutí ruského lidu,“ uvádí Girkin-Strelkov. Pátá kolona se prý převlékla za vlastence a státní činitele a „pod tímto krytím pronikla do nejvyšších sfér státní moci a do prezidentova okolí,“ uvádí Girkin-Strelkov.

Igor Strelkov
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS
Autor: Dzhavakhadze Zurab

„Když byla vojenská pomoc Ruska životně důležitá a mohla vést prakticky k nenásilnému osvobození 'Nového Ruska', agenti začali křičet hesla o nepřípustnosti takové pomoci,“ stěžoval si v rozhovoru Girkin-Strelkov. Minské dohody, na jejichž základě na Ukrajině už bezmála týden trvá příměří, považuje někdejší povstalecký vůdce za zradu. „Zrádci podali pomocnou ruku armádě zločinců, která byla na hranici zkázy. Rozhodli se vyhlásit příměří a chtějí odevzdat všechny vybojované pozice. Ostudnější dohody si lze stěží představit,“ konstatoval Girkin-Strelkov.