Kyjev a separatisté si vyměnili desítky zajatců

Kyjev - Ukrajinské vládní síly a proruští separatisté si v noci na dnešek vyměnili několik desítek zajatců. Oznámil to ukrajinský prezident Petro Porošenko. S výměnou zajatců počítá dohoda o příměří na východě Ukrajiny, uzavřená před týdnem v Minsku. K další výměně zajatců má podle povstalců dojít v pondělí.

„Jako výsledek jednání bylo ze zajetí povstalců osvobozeno včera 21 a právě nyní (dalších) 36 ukrajinských vojáků. Příměří nám umožňuje osvobodit naše chlapce, posílit armádu a vybudovat silnou obranu, abychom uhájili naše města a vsi,“ uvedl Porošenko.

Ukrajinci naopak podle agentury AP propustili 31 rebelů, zajatých během pětiměsíčního konfliktu, který si vyžádal více než 3 000 obětí na životech. „Odehrálo se to (výměna zajatců) podivně, v noci. Vydali jsme 36 zajatců, ale dostali 31. Podvedli nás o pět lidí. Doufám, že příště se to odehraje civilizovaněji a v souladu s dohodami,“ postěžoval si v moskevském rozhlasu „premiér“ doněckých povstalců Alexandr Zacharčenko.

Příští výměna zajatců mezi ukrajinskou armádou a vzbouřenci se uskuteční za tři dny, řekl novinářům v Doněcku Zacharčenko. Výměna se podle něj má týkat až sedmdesáti lidí. „Všechno ale bude záviset na chování ukrajinských úřadů,“ řekl Zacharčenko.

Příměří z minulého pátku bylo již několikrát porušeno. Krátce po výměně zajatců bylo v centru Doněcku, povstalecké bašty na východě země, slyšet podle AP palbu raketometů.

Zajatci v bojích na Ukrajině
Zdroj: ČT24

Ukrajinská armáda v dnešním komuniké uvedla, že příměří se vcelku dodržuje, ale - ačkoliv armáda prý zastavení palby naprosto respektuje - povstalci během čtvrtka v několika případech ostřelovali ukrajinské vojáky, a to i jejich pozice u doněckého letiště.

Od vyhlášení příměří bylo ze zajetí propuštěno asi 700 příslušníků vládních sil. Různé zdroje uvádějí odlišná čísla ohledně zbývajícího počtu zajatců. Rebelové dříve slibovali, že do konce týdne propustí 863 zajatých ukrajinských vojáků výměnou za 311 zajatců z řad ozbrojených separatistů. Podle ukrajinského generála Volodymyra Rubana prý rebelové drží v zajetí stále více než tisícovku ukrajinských vojáků. 

Čínský prezident se vyslovil pro mírové řešení

K mírovému urovnání na Ukrajině se dnes během jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem vyslovil jeho čínský protějšek. „Čína trvá na řešení ukrajinské krize politickými prostředky a vyzývá všechny strany na Ukrajině, aby co nejdříve zahájily jednání,“ uvedl Si podle čínského ministerstva zahraničí. Putin seznámil kolegu s ruským pohledem na situaci a ocenil čínský postoj a návrhy.

Peking jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN opakovaně vyzývá k politickému řešení krize, která se jeví jako nejhorší ve vztazích mezi Ruskem a Západem od konce studené války. Sama Čína má však také geopolitické starosti kvůli územním sporům se sousedy v regionu.

Čína zaujala k ukrajinské krizi opatrný postoj: nehodlá si znepřátelit klíčového ruského spojence, a tak ani nekomentovala referendum o připojení Krymu k Rusku, které by mohlo představovat špatný příklad pro vlastní vzpurné regiony, jako je Tibet. Čína ale také říká, že chce pokračovat v „přátelské spolupráci“ s Ukrajinou a že respektuje její nezávislost, svrchovanost a územní celistvost.