Stahování ruských vojáků z Ukrajiny se zadrhlo, tvrdí Kyjev

Kyjev - Ruské velení podle Kyjeva přerušilo stahování svých vojáků z východní Ukrajiny. Prohlásil to mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko s tím, že i podle Severoatlantické aliance na Ukrajině nadále zůstává okolo tisícovky příslušníků ruských speciálních jednotek. Ukrajinský prezident Petro Porošenko přitom ve středu s odvoláním na údaje od ukrajinské rozvědky uvedl, že od uzavření příměří se z Ukrajiny již stáhlo 70 procent ruských vojáků.

Podle Lysenka prý zůstává v blízkosti hranic s Ukrajinou na 20 000 ruských vojáků, nemluvě o uskupení ruských jednotek na anektovaném Krymu. Moskva neustále popírá, že by na východě Ukrajiny bojovali jiní Rusové než dobrovolníci.

„Pokračuje koncentrace a přeskupování teroristů a ruských vojsk v Doněcké a Luhanské oblasti,“ uvedla i ukrajinská pohraniční stráž. Jednotky jsou údajně posilovány těžkými zbraněmi a municí, aktivní jsou rovněž průzkumníci a specialisté na radiotechnický boj, kteří odposlouchávají ukrajinské hovory. Rusové prý stahují své vojáky od Mariupolu (ten zůstal v držení Ukrajinců) k Novoazovsku a na předních pozicích je střídají rebelové. Důstojníci ruské vojenské rozvědky prý cvičí průzkumníky separatistů, zatímco povstalečtí tankisté údajně absolvují výcvik v Rusku.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes o nových západních sankcích prohlásil, že poškodí mírový proces na Ukrajině v okamžiku, kdy by bylo záhodno upevnit příměří. To uzavřeli před týdnem v Minsku Ukrajinci a rebelové po pěti měsících konfliktu, který si vyžádal více než tři tisíce obětí na životech.