Vojenská invaze do Polska se nekonala – byl to omyl

Gruta (Polsko) – Pokud jste sousedy Ruska a v současné napjaté situaci kolem Ukrajiny vám najednou na poli za domem přistane letka vojenských vrtulníků, není to asi nic příjemného. Pořádně nahnáno proto měli i obyvatelé severopolské vesnice Gruta, když si to letka šesti helikoptér namířila rovnou k nim. Ukázalo se ale, že se k nim „na dovolenou“ žádná invazní vojska nevydala. Z domnělé nevítané návštěvy z Moskvy se vyklubala dezorientovaná skupina amerických vojáků.

Na poli s řepkou sedlo pět helikoptér Black Hawk a jeden transportní vrtulník Chinook, které se účastnily vojenského cvičení NATO v Polsku a Pobaltí. „Uviděla jsem ty obrovské stroje a manžel mi řekl, že přistávají. Pomyslela jsem si: Co se děje? Kdo to je a co tu dělají? Hned jsem volala na radnici. Říkala jsem si, že by tam mohli vědět, jestli to je, nebo není plánované,“ říká obyvatelka Gruty paní Jadwiga.

Americké vojáky donutila nouzově přistát hustá mlha. V první chvíli byli stejně zmatení jako vesničané a ptali se, kde to vlastně jsou. Pohled do rychle přinesené mapy všechno vyjasnil. Počáteční nervozita opadla a mohl začít improvizovaný piknik a prohlídka vojenské techniky. Všechno pak zakončila skupinová fotografie.

„Chovali se velmi přátelsky. Popovídali jsme si. Američané mi sami navrhli, ať se vyfotím před vrtulníky. Dovolili mi jít dovnitř a dokonce sednout si k řízení,“ chlubí se další obyvatel Gruty pan Tomasz. Místní nakonec vojáky pohostili kávou a koláči.

Mlha se po dvou hodinách zvedla a Američané vybavení mapami a informačními letáky z místního turistického centra mohli pokračovat na základnu. Skončila tak přátelská invaze, která bude mít v rodinných albech zúčastněných nepochybně čestné místo.

/*json*/{"map":{"lat":53.45593729191754,"lng":18.96111975396718,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/