Rusko vypravilo na Ukrajinu nový humanitární konvoj

Moskva - Ruští celníci dnes v noci odbavili novou kolonu nákladních vozů s humanitární pomocí pro obyvatele bojové zóny na východě Ukrajiny. Z ruského celního prostoru v obci Doněck odjelo k odbavení na ukrajinské straně hranice prvních 33 kamionů. Řekl to mluvčí ruské pohraniční služby Rajan Farukšin.

Podle ruských novinářů kolona doprovázená dvěma technickými vozidly zamíří do Luhansku, který kontrolují povstalci. V kamionech jsou údajně uloženy hlavně potraviny, ale také zařízení na čištění vody a elektrické generátory.

Ruský přechod Doněck sousedí s ukrajinským hraničním přechodem Izvaryne, který je pod kontrolou povstalců. Stejnou cestou dopravila Moskva v srpnu první humanitární konvoj, který vyvolal důrazné protesty ukrajinské vlády.

Humanitární pomoc obyvatelům bojové zóny na východě Ukrajiny předpokládá jeden z bodů takzvaného minského protokolu, na němž se Kyjev se zástupci povstalců dohodl minulý pátek. Bezprostředně po podpisu dohod tehdy Rusko oznámilo, že hodlá na Ukrajinu vyslat nejméně jeden další humanitární konvoj.

Jaceňuk zve k jednání o míru Spojené státy i EU, Kučma chce jednotky OSN

Realizace plánu na mírové urovnání ukrajinské krize vyžaduje přímou účast Spojených států a Evropské unie. V kyjevské televizi to dnes večer prohlásil ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. „USA a EU musejí zasednout za jednací stůl,“ řekl v rozhovoru pro televizní stanici 5. kanal.

Arsenij Jaceňuk
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Geert Vanden Wijngaert

Jednání o míru na východě Ukrajiny zprostředkuje Organizace pro bezpečnost a splupráci v Evropě (OBSE), která je i účastníkem takzvaných minských dohod o příměří uzavřených minulý pátek. OBSE by podle těchto dohod měla být i garantem ochrany rusko-ukrajinských hranic, přes které podle Kyjeva stále proudí posily a bojová technika z Ruska.
 
Pro aktivnější podíl hlavních mocností při řešení ukrajinské krize se dnes vyslovil i bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma, který je členem kontaktní skupiny pro dialog Kyjeva s povstalci. „Na kom závisí mír? Na pánubohu a Putinovi. A protože pánaboha nemáme, musíme využít Putina,“ soudí Kučma. K jednání by se podle něj měl připojit i prezident USA Barack Obama a zástupci Evropské unie. Místo OBSE by rusko-ukrajinskou hranici měly podle exprezidenta chránit mírové síly OSN.