Merkelová odsoudila antisemitismus, židovství do Německa patří

Berlín - Židovství je pevnou součástí německé identity a antisemitské výpady nemají v Německu místo. Dnes to na berlínské manifestaci proti antisemitismu prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. Předseda Ústřední rady Židů v Německu Dieter Graumann podotkl, že v současnosti jsou antisemitské nálady v zemi nejsilnější za několik desítek let.

„Židovští přátelé, sousedi, kolegové, v Německu jste doma,“ řekla Merkelová v projevu k několika tisícům lidí, kteří se dnes odpoledne v německé metropoli shromáždili u Braniborské brány. Slovní i fyzické útoky na Židy, které se objevily v posledních měsících, kancléřka označila za „hrozný skandál“ a zdůraznila, že Německo má povinnost proti antisemitismu bojovat.

Během letní izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy na demonstracích v Německu i v dalších evropských zemích opakovaně zaznívaly verbální útoky proti Izraeli a proti Židům. Graumann dnes řekl rozhlasové stanici Deutsche Welle, že protižidovské nálady v Německu jsou nyní mimořádně silné. „Dalekosáhle to překonalo naše noční můry,“ řekl o antisemitismu v Německu Graumann.
 
Graumann přitom odmítá tvrzení, že antisemitismus je důsledkem židovských vojenských operací v palestinském Pásmu Gazy. „Výkřiky jako 'Židé do plynu' nemají s kritikou izraelské politiky nic společného. To je ryzí antisemitismus, nic jiného,“ řekl Graumann. „Kdo tvrdí, že se stal antisemitou kvůli Izraeli, byl jím ve skutečnosti už dávno,“ dodal.