Doněck byl celý den pod palbou, situace je tam prý kritická

Kyjev - Největší východoukrajinské město Doněck bylo po celý dnešní den ostřelováno z těžkých zbraní a situace je tam navzdory vyhlášenému příměří kritická. Uvádí to večerní zpráva doněcké radnice. Prakticky neustálému ostřelování jsou vystaveny oblasti sousedící s doněckým letištěm, které jako jediný opěrný bod drží ukrajinská armáda. Boje si dnes vyžádaly mrtvé a zraněné mezi civilním obyvatelstvem.

Příměří mezi Kyjevem a proruskými povstalci trvá od 5. září, ale je narušováno četnými incidenty. Už v sobotu ukrajinská média hovořila o nejvážnějším porušení příměří poté, co se po celý den ozývaly exploze v okolí mezinárodního letiště v Doněcku. Podle kyjevské armády prostor ostřelovali povstalci, podle vzbouřenců pálí ukrajinské vládní síly z letiště na město.
 
Znepokojení nad porušováním příměří dnes v telefonickém rozhovoru vyjádřili ukrajinský prezident Petro Porošenko a německá kancléřka Angela Merkelová.

Ta podle ukrajinské prezidentské kanceláře zdůraznila význam hlasování v kyjevském parlamentu o návrhu zákona na zavedení speciálního statusu pro části Doněcké a Luhanské oblasti, jež jsou pod kontrolou povstalců. Podle neoficiálních informací by o zákonu měli poslanci hlasovat v úterý.

V napjaté atmosféře se USA a další státy NATO chystají v pondělí zahájit na Ukrajině manévry s účastí zhruba 1300 vojáků.