Ukrajina uvažuje o obnovení jaderného arzenálu

Kyjev - Rusko údajně vyhrožovalo Ukrajině použitím taktických jaderných zbraní, a tak Kyjev uvažuje o možnosti vlastní jaderné zbraně. Prohlásil to ukrajinský ministr obrany Valerij Heletej. Nicméně vzápětí ujistil, že v této chvíli není obnovení jaderného postavení Ukrajiny na pořadu dne.

„Zdůrazňuji, že Rusko nám hrozilo použitím taktických jaderných zbraní,“ prohlásil Heletej podle listu Ukrajinska pravda. Za takové situace Ukrajina podle ministra očekává pomoc od zemí Severoatlantické aliance, především od USA a Británie. Pokud se Ukrajina pomoci nedočká, pak bude nucena vrátit se k vývoji vlastní jaderné zbraně.

„Pokud dnes nedokážeme ubránit (Ukrajinu), pokud svět nám nepomůže, budeme nuceni vrátit se k vytvoření této zbraně, která nás ubrání před Ruskem,“ řekl Heletej podle zpravodajského serveru newsru.com. Následně ale dodal, že daná otázka není na pořadu dne.

Ukrajina měla na svém území po rozpadu Sovětského svazu třetí největší jaderný arzenál na světě, ale jaderných zbraní se zřekla na oplátku za to, že v tzv. budapešťském memorandu se USA, Británie a Rusko zaručily za svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny. Kyjev pokládá anexi Krymu za porušení této dohody, Moskva se naopak odvolává na právo obyvatel Krymu na sebeurčení.