Chorvaté se bouří: Z gulagu bude možná letovisko

Záhřeb – Goli Otok je slunečný, provoněný mořem a lákající turisty stejně jako řada dalších chorvatských ostrovů. Lidé, kteří ho obývali v 50. letech, ale tento půvab příliš nevnímali. Byli to političtí vězni Titova režimu. Ve čtyřicetistupňových vedrech zde museli těžit kámen, stovky z nich nelidské podmínky nepřežily. Teď je gulag na prodej a přeživší, kteří celá léta bojovali za jeho proměnu v pietní místo, se bouří.

Zatímco v době československé normalizace působila Jugoslávie dojmem země plné západního zboží, v 50. letech si tamní režim v pronásledování svých odpůrců nezadal s dalšími diktaturami východní Evropy.

Podobně jako jiné lágry v komunistických zemích byl i Goli Otok určen na převýchovu politicky nespolehlivých občanů. Na rozdíl od nich ale zdejší režim pronásledoval naopak Stalinovy příznivce a pochopitelně Titovy odpůrce.

Tábor vznikl v roce 1948. V době, kdy se Tito rozešel se Stalinem a začal prosazovat vlastní linii komunismu. Právě na kritiku Stalina se zaměřovala i místní politická převýchova. „Kdykoliv padlo jméno Stalin, museli jsme říkat: 'ten grázl Stalin' nebo 'bídák Stalin'. Když zase padlo jméno jugoslávských politiků, museli jsme jim říkat hrdinové,“ vzpomíná bývalý vězeň Zlatko Hill.

I v Jugoslávii se ale hon na čarodějnice časem zmírnil. Na konci 50. let byl lágr přeměněn na běžné vězení, v roce 1989 ho úřady uzavřely úplně. Dnes sem podnikají cestovní kanceláře výlety po stopách vězňů. Podle chorvatské vlády je ale místo nevyužité. Chystá se ho proto nabídnout developerům. S tím zásadně nesouhlasí místní sdružení politických vězňů, které už roky navrhuje jiné řešení.

„Naše sdružení má lidi, kteří jsou schopni se sami postarat o budoucnost ostrova. Zahrnovalo by to historický průzkum, propagaci lidských práv a péči o kulturu,“ plánuje předseda sdružení Goli Otok Darko Bavoljak.

Vzhledem ke své drsné minulosti se Goli Otok pověsti jugoslávského Alcatrazu už jen tak nezbaví. Pamětníci ale doufají, že místo, kde na následky nemocí a umučení zahynulo na 600 lidí, teď nezaplaví jen hotely, bary a diskotéky.

/*json*/{"map":{"lat":44.93588887170564,"lng":15.16859799970712,"zoom":8,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":44.84089925218873,"lng":14.818668365478516,"type":"","description":"Goli Otok"}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/