Experti rozhodli, kde na kometě bude nejlepší přistát

Berlín - Vědci z Evropské vesmírné agentury (ESA) vybrali přesné místo, kam na kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko v polovině listopadu dosedne modul Philae vysazený sondou Rosetta. Na čtyři kilometry široké kometě vybírali z pěti lokalit a mají také jednu záložní.

Modul přistane téměř uprostřed „hlavy“ komety, v „lokalitě J“, která poskytuje nejpříznivější předpoklady pro úspěšné využití přístrojů Philae, oznámil jeden z vědců odpovědných za misi Jean-Pierre Bibring. Místo přistání však má především zaručit co nejbezpečnější přistání. I tak bude manévr stále velmi riskantní.

Kometa 67P/Churyumov-GerasimenkoKometu 67P/Churyumov-Gerasimenko objevili 11. září 1969 v Alma-Atě Klim Čurjumov a Svetlana Gerasimenková. Kometa svým tvarem mnohým připomíná kachnu: tvoří ji totiž dvě části spojené „krkem“. Od Země je vzdálena na stovky milionů kilometrů a Slunce oběhne jednou za šest let a 203 dnů.


Rosetta se do vesmíru vydala v březnu 2004 z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. Přistání stokilogramového modulu je jedním z klíčových manévrů během desetileté mise. Modul má po přistání odebrat vzorky z povrchu a vyhloubit do komety díru, aby prozkoumal i materiál pod povrchem. Kometa by měla umožnit pohled na období vzniku naší sluneční soustavy před 4,6 miliardy let. Rosetta má na pozorování komety a analýzu jejího složení zhruba dva roky - tolik času by totiž měla strávit v blízkosti tohoto astronomického objektu. Experty nedávno překvapilo, jak málo ledu na povrchu tělesa je vzhledem k jeho značné vzdálenosti od Slunce.