Porošenko slibuje povstalcům zvláštní status, ruštinu a amnestii

Kyjev - Tříletý „zvláštní status“ s rozšířenou samosprávou, právo na užívání ruštiny a amnestii pro členy povstaleckých oddílů nabízí Donbasu ukrajinský prezident Petro Porošenko v návrhu zákona o decentralizaci státní správy, který má v úterý projednat parlament. Výňatky z návrhu dnes otiskl list Ukrajinska pravda. Příslušný návrh zákona, který má v úterý projednat kyjevský parlament, po úvodním chladném přijetí slíbili separatisté „prostudovat“.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Geert Vanden Wijngaert

Takzvaný zvláštní systém samosprávy má být zaveden v „zóně protiteroristické operace“, jinými slovy v částech Doněcké a Luhanské oblasti, jež se během téměř půlročního povstání dostaly pod kontrolu separatistů. Součástí zvláštní správní úpravy mají být mimořádné komunální volby, které by se měly konat 9. listopadu. Pravomoci zastupitelů zvolených v těchto volbách nesmějí být předčasně ukončeny. Zvláštnímu režimu má být podřízeno také jmenování prokurátorů a soudců.

Vláda a další centrální orgány budou moci uzavírat s místními správními orgány na Donbasu smlouvy o hospodářském, sociálním a kulturním rozvoji jednotlivých regionů. Zvláštní pozornost má být věnována obnově válkou poničené infrastruktury, vytváření pracovních míst a zajištění investic. Na regiony se speciálním statusem má ve zvláštních kapitolách pamatovat i ukrajinský státní rozpočet.

Ukrajinské úřady sestavily předběžný seznam ruských občanů, jejichž pobyt na Ukrajině je nežádoucí. Oznámil to dnes v Kyjevě premiér Arsenij Jaceňuk, aniž by kohokoli ze seznamu jmenoval. Zákaz vstupu na ukrajinské území se podle něj bude týkat zhruba 200 Rusů.


Povstalci na Donbasu nejprve návrh ukrajinského zákona odmítli. Možnost listopadových komunálních voleb nevylučují, nechtějí ovšem, aby se na jejich pořádání jakkoli podílel Kyjev, napsala agentura Interfax. Doněcký „vicepremiér“ Andrej Purgin byl ale později ve svém odsudku zdrženlivější. „Čekáme na text zákona, prostudujeme ho. Doufáme v mírové urovnání,“ řekl ruské agentuře ITAR-TASS.

Dokument předpokládá posílení „dobrých sousedských vztahů“ mezi povstaleckým územím a Ruskou federací na základě smluv o přeshraniční spolupráci. Tyto smlouvy budou mít právo uzavírat nově zvolené místní orgány v souladu s platnými ukrajinskými zákony.

Za události v Doněcké a Luhanské oblasti nebude nikdo trestán 

Návrh zákona počítá s vytvořením územních „lidových milicí“, do nichž mohou na základě dobrovolnosti vstupovat obyvatelé Ukrajiny žijící v povstaleckých regionech. Řídit tyto milice mají nově zvolené orgány místní správy.

Proruští rebelové na východě Ukrajiny
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Darko Vojinovic

Návrh zákona také předpokládá amnestii pro „účastníky událostí v Doněcké a Luhanské oblasti“. Nikdo podle textu návrhu nesmí být za podíl na těchto událostech vystaven diskriminaci nebo trestnímu stíhání. Stát rovněž zaručuje obyvatelům vzbouřeneckých oblastí právo využívat ruštinu „ve veřejném i soukromém životě, studovat a podporovat rovnoprávný rozvoj ruštiny či jakéhokoli jiného jazyka“.

Zavést decentralizovanou státní správu ukládá Ukrajině takzvaný minský protokol, na němž se Kyjev dohodl s povstalci předminulý týden v běloruské metropoli. Hlavní součástí protokolu je dohoda o příměří, kterou bojující strany s většími či menšími problémy dodržují už přes týden.