Americké nálety poprvé zacílily na pozice IS u Bagdádu

Bagdád/Washington - Americké letectvo podniklo první nálet na centra bojovníků radikálního uskupení Islámský stát poblíž Bagdádu. Letadla mířila na cíle radikálů z organizace Islámský stát (IS) vzdálené zhruba 30 kilometrů od irácké metropole. Až dosud Američané své nálety soustředili na severu a západu Iráku. V Sýrii zase bojovníci IS sestřelili letadlo syrské armády nad městem Rakka.

Americké letectvo od 8. srpna podniklo proti Islámskému státu více než 160 náletů, hlavně s cílem překazit další postup extremistů. V pondělí americká letadla útočila na město Júsufíja, které leží jihozápadně od Bagdádu. Cílem bylo poskytnout podporu irácké armádě, která bojuje proti IS v této oblasti. Júsufíja leží na řece Eufrat mezi Fallúdžou a Džarf Sacharem, kde mají iráčtí vojáci zapojení do boje proti IS problémy.

Podle televizní stanice NBC představoval pondělní nálet u Bagdádu začátek nové, intenzivnější fáze letecké kampaně proti Islámskému státu v Iráku. Před boji v Júsufíji bombardovali Američané cíle IS v pohoří Sindžár na severozápadě země a zničili šest vozidel radikálů.

Vystupňování leteckého tažení proti Islámskému státu ohlásil již minulý týden prezident Barack Obama, a to včetně schválení náletů na pozice extremistů v Sýrii. Tyto nálety však nemají být koordinovány s režimem Bašára Asada v Damašku, který podle Obamy ztratil veškerou legitimitu. Dosud se ale ještě žádný americký nálet na syrské území neodehrál.

Nepokoje v Iráku: Kurdové bojují proti Islámskému státu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Marko Drobnjakovic

Rakka leží na severu Sýrie a slouží jako sídlo IS. Od července tam útočí syrské letectvo, ale dnes o jeden stroj přišlo. Radikálům se totiž podle syrské exilové opozice podařilo jedno letadlo sestřelit. Příznivci IS okamžitě tuto akci slavili na Twitteru a děkovali za úspěch bohu.

Spojené státy přivítaly příslib pomoci od Česka

V pátek bude americký ministr zahraničí John Kerry předsedat v New Yorku Radě bezpečnosti, která má o postupu proti IS jednat ještě před Valným shromáždením OSN. Kerryho spolu s ministrem obrany Chuckem Hagelem čeká v nejbližších hodinách v Kongresu tzv. grilování, kdy budou vysvětlovat, jak si vláda představuje boj proti Islámskému státu. Šéf diplomacie se do Washingtonu vrací po víc než týdenní cestě po Blízkém východě a konferenci v Paříži. Tam slyšel mj. od Česka odhodlání spolupracovat v boji proti radikálům. Mluvčí americké diplomacie Marie Harfová na otázku České televize řekla, že „vítá slib pomoci“.

Česká republika jedná s iráckou vládou i Kurdistánem například o dodávkách letounů L-159, automobilů Tatra či nabídce výcviku tamějších bezpečnostních složek.


Americké nálety se odehrály na pozadí konference třicítky zemí, které v Paříži jednaly o společném postupu proti IS. Irácká delegace během začátku schůze kritizovala fakt, že nebyl přizván také Írán. „Je to náš soused a v řadě věcí s námi spolupracoval. Měl by se účastnit také,“ prohlásil šéf irácké diplomacie Ibrahim al-Jaffari. Podobně v Paříži nefigurovala ani vládní delegace ze Sýrie. Právě Írán spolu se Sýrií tvoří velkou část společných hranic s Irákem, jeho vztahy se Spojenými státy jsou ale dlouhodobě napjaté - proto íránští lídři pozvání odmítli.

Mezitím zahájila průzkumné lety nad Irákem také Francie. Počet aktivních ozbrojených bojovníků radikálních islamistů z IS je podle CIA v současnosti mezi 20 až 31 tisíci.

Islamisté všech zemí, spojte se, vyzývají radikálové k boji proti USA

Dvě radikální skupiny, které se hlásí k teroristické síti al-Káida, vyzvaly k sjednocení všech islamistů na Blízkém východě v rámci boje proti formující se alianci vedené Spojenými státy. Pod výzvu se podepsaly odnože al-Káidy působící na Arabském poloostrově a v severní Africe.

USA v současné době organizují s pomocí desítek zemí boj proti IS, který ovládl velká území v Iráku a Sýrii. V rámci svého povstaleckého tažení proti tamním vládám si organizace znepřátelila zejména v občanské válce v Sýrii další ozbrojené skupiny, včetně hnutí an-Nusrá, které se hlásí k al-Káidě. „Zastavte rozbroje mezi sebou a postavte se jednolitě proti kampani Ameriky a její satanské alianci, která číhá na každého z nás, aby nás ničila po částech,“ uvádí se ve společném prohlášení, které al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP) a al-Káida v islámském Maghribu (AQIM) umístily na internet.