Ukrajinský parlament schválil amnestii i zvláštní status východu

Kyjev - Ukrajinský parlament dnes schválil návrh zákona o zvláštním správním režimu povstaleckých oblastí na východě a o amnestii pro členy vzbouřeneckých oddílů. Podmínkou amnestie je složení zbraní a propuštění zajatců. O zákonech poslanci debatovali na neveřejném zasedání. Povstalci hledí ke zprávám z Kyjeva zatím nedůvěřivě s tím, že si dokumenty nejprve prostudují. Parlament dnes mimo jiné také ratifikoval asociační dohodu s EU.

Základem nového režimu v zónách ovládaných povstalci, který potrvá tři roky, mají být nové komunální volby. Zvolení zákonodárci nesmějí být ze svých funkcí uvolněni a budou moci využívat poměrně rozsáhlých pravomocí, mezi nimiž je i vytváření dobrovolnických lidových milicí. V čtyřistapadesátičlenné sněmovně se pro zákon vyslovilo 277 poslanců. Proti byli mimo jiné všichni poslanci nacionalistické strany Svoboda. 

Zákon povoluje užívání ruštiny „a jakýchkoli jiných jazyků“ v oblastech kontrolovaných separatisty a dává jim právo navazovat těsné hospodářské a kulturní vztahy se sousedními ruskými oblastmi. Tyto vztahy bude ovšem regulovat stávající ukrajinské zákonodárství.

Ostře sledovaným bodem dnešní schůze byla debata o amnestii. Zákon schválil parlament 287 hlasy. Podle textu zákona nebude upuštěno od potrestání v případě, že stíhaná osoba se dopustila úkladné vraždy, terorismu, útoku na úřední osobu, znásilnění, rabování, znesvěcení pomníků a některých dalších trestných činů. Pardon také neplatí pro ty, kteří stáli za červencovým sestřelením malajsijského boeingu, v jehož troskách zahynulo všech 298 lidí na palubě. Podmínkou amnestie je navíc složení zbraní, vyklizení okupovaných budov a propuštění zajatců. Amnestie se vztahuje na období od února letošního roku.

Separatisté v Doněcku
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS/Sazonchik Konstantin

Zahájení schůze doprovázela před budovou sněmovny demonstrace ukrajinských pravicových aktivistů, kteří žádali zavedení lustrací pro úředníky státní správy. Nad jejich hlavami byl transparent s heslem „Lustrace nebo kastrace“. Očista státního a zejména policejního aparátu má být jedním z významných bodů podzimní schůze sněmovny.

Povstalci zákony opatrně vítají

Povstalci po počátečním odmítání hodnotí obsah nových ukrajinských zákonů stále smířlivěji. Povstalecký „vicepremiér“ Andrej Purgin dnes v rozhovoru s ruskými novináři nevyloučil, že „některé body zákona o zvláštním statusu Donbasu mohou být schváleny a pomohou soužití s Ukrajinou“. „Budeme zákon studovat,“ řekl Purgin. „Je to rámcový zákon a v daném okamžiku vycházíme z toho, že se žádné politické dohody s Ukrajinou neplánují. Při zkoumání zákona ale možná přijdeme na to, že nějaké body dokážeme přijmout a že nám pomohou v soužití s Ukrajinou. Například body o sociálním, kulturním a hospodářském rozvoji,“ řekl Purgin.

S opatrnou podporou se nový správní režim setkal i v sousední Luhanské oblasti. „Přijetí zákona o zvláštním statusu Donbasu je krok správným směrem, hovořit o konkrétní analýze je ale příliš brzy,“ řekl ruským médiím šéf luhanského „Nejvyššího sovětu“ Alexej Karjakin. Zvlášť ocenil možnost vytváření lidových milicí, což podle něj „legalizuje dobrovolnické jednotky, které už nikdo nebude označovat za teroristy“.

Válečná zóna v Doněcku trvá: boje kolem letiště

Navzdory ústupkům ze strany parlamentu i formálnímu příměří se na východě dál bojuje. Další tři mrtvé a pět zraněných si v noci vyžádalo ostřelování Doněcku, kde od víkendu trvají střety v okolí mezinárodního letiště. Podle doněcká radnice byly exploze dělostřeleckých granátů slyšet po celou noc. Boje na východě Ukrajiny od propuknutí separatistického povstání v dubnu si vyžádaly kolem 3 200 mrtvých, oznámilo dnes velení ukrajinské armády.

Podle ukrajinského armádního analytika Dmytra Tymčuka se na ostřelování doněckého letiště, které je pod kontrolou armády, podílejí ruské jednotky. Koncentrace ruských vojsk se podle něj zvyšuje v okolí měst Lysyčansk a Debalcevo, na celém východě prý aktivizují činnost ruské diverzní a výzvědné skupiny. Přes hranice stále směřují na Ukrajinu kolony ruské bojové techniky, napsal Tymčuk na Facebooku. 

Boje v okolí Doněcku potvrdilo i velení povstalců. „Příměří skončilo, bojuje se po celém Novém Rusku,“ napsala dnes v přehledu situace na frontě povstalecká agentura Novorossija. Přestřelky podle ní pokračují nejen v Doněcku, ale i ve městech Debalcevo, Jasynuvata, Horlivka a Makijivka.

Video Ukrajinští i evropští poslanci ratifikovali asociační dohodu
video

Ukrajinští i evropští poslanci ratifikovali asociační dohodu